Şekerli içecekler doğru karar almaya yardımcı oluyor

Şekerli içecekler doğru karar almaya yardımcı oluyor

Katılımcıların yarısı sorulara aç karnına yanıt verirken, diğer yarısı soruları şekerli veya aspartamla tatlandırılmış bir meşrubat içtikten sonra yanıtladı.
Güney Dakota Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, kandaki yüksek şeker seviyesi doğru karar almaya yardımcı olurken, kandaki glikoz eksikliğinin tersi bir duruma yol açtığı belirlendi.
Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmaya göre, önemli bir karar almak, örneğin maaşa zam istemek için görüşmeye başlamadan önce şekerli bir içeceğin, meşrubatın veya meyve suyunun büyük faydası var.
Araştırmacılar, deneklere, bir gün sonra bir miktar ve daha yüksek ama daha sonraki bir tarihte bir miktar para arasında seçim yapmalarını gerektiren bir dizi soru yönelttiler.
Psychological Science dergisinde bu hafta yayımlanan araştırmanın başındaki psikologlardan Şiao-Tina Vang, şekerli bir meşrubat içtikten sonra deneklerin, daha yüksek ama daha ileride verilecek parayı tercih ettiklerini söyledi.

Amerikalı araştırmacı, “Bu aynı yemek yerkenki gibi
Eğer kandaki şeker seviyeniz yüksekse, yemek için daha uzun süre bekleyebilirsiniz” dedi.
Yapay tatlandırıcılı meşrubat içenlerinse içtepisel davranmaya daha meyilli oldukları ve daha az olsa da ödülü hemen almak istedikleri görüldü.
Araştırmacı, makalesinde, “Light içecek vücuda, enerji krizi olduğuna dair mesaj yolluyor. Buna mukabil, vücut da elde erişilebilir ne varsa hemen ele geçirmeye çalışıyor. Light içeceklerin içtepiselliği arttırıcı bir etkisi var” diye yazdı.
Bir önceki Soğuk havalarda sağlıklı beslenme önerileri başlıklı konumuzda adaçayı, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve beslenme önerileri hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: glikoz eksikliği, glikoz eksikliği belirtileri

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.