Serotonin hangi besinlerde bulunur?

Serotonin hangi besinlerde bulunur?
Peki serotonin hangi besinlerin tüketimi ile artmaktadır?

Başta deniz tuzu olmak üzere; bitter çikolata, tahıllı gıdaları, çavdar ekmek, kepekli makarna bulgur, B vitamini ihtiva eden besinler, hindi, yumurta, badem, tavuk, soya, süt, keçi peyniri, mandalina, muz, kakao, fıstık, ıspanak, brokoli, mısır, pancar, yabani havuç, brüksel lahanası, süt ve süt ürünleri, baklagiller, nişastalı sebzeler ve yulaf ezmesi serotonin yükselmesini sağlayan besinlerdir.
Daha önce mutluluk hormonu olarak serotoninin adını muhakkak duymuşsunuz; ancak bilmeyenler için söyleyelim serotenin, bir çeşit sinir taşıyıcı olup vücudumuz tarafından üretilmekte ve besinlerde bulunmamaktadır. Vücudumuz serotonini kendisi üretir lakin bu üretime yediğimiz besinlerle destek olabilme şansımız bulunduğu için kendi mutluluğumuzu, huzurumuzu ve rahatlığımızı kendimiz sağlayabiliriz.

 
Serotonin, rahat bir uykuya dalmamızda, ruh halimizi olumlu etkilemede ve bedenimizin çektiği acıların hissini azaltmakla görevli olup, mutfağımızda bulunan bazı besinleri tüketerek vücudumuzda düzeyini arttırabileceğimiz bir hormondur.

Bir önceki yazımız olan Folik asit nelerde bulunur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: serotonin hormonu hangi besinlerde var, hangi meyvalarda hormon olur, testtesrom ne, serotonin hormonu nelerde bulunur, serotonin nedir hangi yiyeceklerde bulunur

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.