Serserilik de aslında bir hastalıkmış

Serserilik de aslında bir hastalıkmış

Çocuk yaşlarda belirti veren ve ruhsal bir sorun olan anti sosyal kişilik bozukluklarının okul çağında belirlenerek önlem alınması gerektiği bildirildi. Bülent Demirbek, sadece biyolojik rahatsızlıklarda değil ruhsal sorunlarda da erken teşhis ve tedavinin hayati önem taşıdığını söyleyerek aileleri uyardı. Ancak, bu teşhisi koyduğumuzda hakaret gibi algılanıyor. Adana Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Psikiyatrist Dr.
Mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor
Çocukluk döneminde en yoğun görülen ruhsal sorunun anti sosyal kişilik bozukluğu olduğunu, bu sorun zamanında giderilmediğinde ilerleyen yaşlarda bireyin bütün yaşantısını etkilediğini ifade eden Demirbek, şu bilgileri verdi: “Türkçe karşılığı ‘serseri’ olan anti sosyal kişilik bozuklukları okul okul gezilerek tespit edilip, bu durumdakilerin 18 yaşını doldurmadan tedavileri tamamlanmalı
Oysa, tedavi edilmeyen bu hastalık ilerleyen yaşlarda kişinin karakteri haline geliyor ve tedavisi mümkün olmuyor. Anti sosyal kişiliğe sahip çocuklar başkalarının haklarına sürekli olarak saygısızlık ederler; saldırgan, bencil ve başkalarını umursamayan davranışlarda bulunurlar. Genelde erkek çocuklarda görülen bu rahatsızlık ilerleyen yaşlarda bireyi suça yönlendirir.”
2 milyon anti sosyal birey var
Psikiyatrist Dr. Bülent Demirbek, toplumda rahatsızlık oranının gün geçtikçe arttığını belirterek şunları söyledi: “Evinde eşya çalıp satan, hırsızlık yapan, ailesine şiddet uygulayan bu çocuklar uyuşturucu bağımlısı olmaya da yatkındır. Yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de toplumun yüzde 2-3′ünde bu rahatsızlık söz konusu. Bir başka ifadeyle 2 milyon 100 bin civarında anti sosyal kişiliğe sahip birey var. Bu, küçümsenmeyecek bir rakam.”

Bir önceki yazımız olan Çocuklukta yaşanan taciz beyni değiştiriyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.