Servikal Erozyon

Servikal Erozyon
Rahim boynunda kırmızımsı bir leke varsa, bu rahim boynu aşınması olabilir. Rahim boynu aşınması veya dönüklüğü olan bir çok kadında hiçbir belirti görünmez. Rahim boynu dönüklüğü ergenlik çağının başlarında normaldir ve çoğunlukla hamilelikte ve doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda ortaya çıkar, sebep belli değildir. Bu durum rahim boynunun, rahim içi doğum kontrol aracı tarafından veya cinsel ilişki sırasında sıyrılması nedeniyle ortaya çıkar. Buna yakın bir bozukluk olan dönük rahim boynu (rahim boynu ectopisi de denir) çok benzer gibi görünür, ama rahim boynunun iç duvarlarını oluşturan bir hücre tipinin dış yüzeyinde gelişmesi ile ortaya çıkar
Bazı tıp araştırmacıları bu bozuklukların kansere dönüşebileceğini düşünüyorlarsa da, çoğu aynı fikirde değildir. Ancak sizi enfeksiyonlara karşı daha dayanıksız bıraktıklarını gösteren deliller vardır.

Belirtiler

– Rahim boynunda muayene sırasında görülebilen kırmızımsı leke;

– Ara sıra beyazımsı veya hafif kanlı akıntı;

– Cinsel ilişki sırasında veya sonra kanama.

Teşhis

Doktorunuzun başlıca kaygısı daha önemli başka sorunlar olup olmadığını araştırmaktır. Bunun için kanserli hücre ihtimaline karşı PAP Smear testi yapılmalıdır, akıntı veya doku örnekleri enfeksiyon aranmak üzere laboratuvara gönderilebilir ve belki kolposkopi de yapılabilir.

Tedavi – Ameliyat

Doktorunuz bir önlem olarak, rahim boynundaki aşınmanın iyileşmesine yardımcı olmak için o bölgeyi koterize etmeyi (dağlamayı) veya “cryrosurgery” uygulamayı (çok düşük derecede soğuk uygulaması) önerebilir.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.