Ses hastalıkları ses teline zarar vermeden tedavi ediliyor

Ses hastalıkları ses teline zarar vermeden tedavi ediliyor

Risk taşıyan kişilerin sigara kullanmaları, kronik üst solunum yolları enfeksiyonu ile reflü hastası olmaları halinde; ses hastalıkları daha belirgin görülüyor. Tan Ergin; medikal tedavi ile başarı sağlanamayan ses hastalıklarının, lazer ile tedavi edilebileceğini açıklıyor: “Profesyonel iş yaşamında yoğun olarak sesini kullanan; ses sanatçıları, öğretmenler, call center çalışanları, sürekli olarak iş konuşmaları yapan ve konferans veren kişilerde ses hastalıklarına sıklıkla rastlanabiliyor. N.
Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Bölüm Şefi Doç. Dr
Ses sorunlarına yol açan; kimyasal madde, boya veya tebeşir tozu gibi etkenler de boğaz ve ses tellerini irite (tahriş) ediyor. Özellikle yüksek tondaki uzun süreli konuşmalar, ses tellerinde şişmeye (ödem) ve küçük kanamalara yol açıyor.
Ses tellerinde gelişmiş olan; nodül, polip, kist, granülom ve yapışıklık gibi rahatsızlıklar ile ses tellerinin felçlerinde lazer tedavisinden yararlanılıyor. Ses kısıklığı, öksürük, boğazda yabancı cisim hissi şikâyeti ile belirmekle birlikte; hayatî tehlike arz eden gırtlak kanserleri de ses tellerinde ortaya çıkan hastalıklar arasında yer alıyor. Erken dönem gırtlak kanserinin tedavisinde de etkin bir yöntem olarak kullanılıyor.
Müdahalenin ses teline zarar vermeden yapılabilmesine olanak veren lazer yönteminde; hastaların operasyon sonrası, hastaneye yatmaları gerekmiyor. Beslenme açısından da bir kısıtlamanın bulunmadığı bu operasyonların sonrasındaki birkaç gün sesin kullanımına dikkat etmek uzun, yorucu ve yüksek tonda konuşmalar yapmaktan sakınmak gerekiyor.
Cerrahi müdahalelerin gerekebileceği ses hastalıkları ile karşılaşmamak için ses kullanımına dikkat edilmesi; uzun süreli konuşmaların yapıldığı durumlarda, zaman zaman konuşmaya kısa aralar verilmesi; su içilmesi gerekiyor. Diğer tüm sağlık problemlerinde olduğu gibi bu tür rahatsızlıklardan korunmak için sigaradan mutlaka uzak durulmalı ve 1 haftayı geçen ses kısıklıklarında, bir uzmana başvurulmalıdır.”

Lazer
“Lazer” terimi İngilizce “Light Amplification by Stimulated Emission of Radiaton”ın kısaltması olup; “Uyarılmış Işıma ile Işığın Güçlendirilmesi” anlamını taşıyor.
Günlük hayatımıza compact disc çalar, barkod okuyucuları, alarm cihazları ve pointer gibi araçlarla giren ve giderek daha sık kullanır hale gelen lazer cihazları, uzun bir süreden beri tıpta kullanılıyor.
Dalga boyutları ile birlikte farklı özellikleri olan çeşitli lazer tipleri, kullanım amaçlarına göre seçiliyor. Bazı lazerler tam olarak odaklanma sağladığından, dokuyu keskin bir bistüri gibi kesme; bazıları kanama kontrolü, bazıları ise dokuyu buharlaştırma özelliği taşıyor.
Bir önceki Sistitten korunmanın formülü süt ürünleri ve meyve suları başlıklı konumuzda D vitamini, mesane iltihabı ve sistit hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: ses tellerinde sisme, ses telleri icin mucize besinler, ses tellerinde nodul belirtileri, ses tellerindeki ödem nasıl tedavi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.