Ses kısıklığı nasıl giderilir?

Ses kısıklığı nasıl giderilir?
Gırtlak iltihabı, akciğer hastalığı, ses hareketini sağlayan sinirlerin felci gibi hastalıklarında belirtisi olduğu için ciddiye alınmasında fayda var. Ses kısıklığına neden olan sebepler çoğu zaman ciddiye alınmaz. Basit sebepler olduğu kadar ciddiye alınması gereken bir hastalığında belirtisi olabilir.

Doktora gidilmeli
Ses kısıklığı sorunu yaşayan tüm hastaların mutlaka doktora gitmesi gerekir.
Ses kısıklığı, bazı sebeplerden dolayı kişinin normalden sesinin farklı çıkması, azalması veya titremesidir
Ama ne yazik ki bu bizim toplumumuzda pek mümkün değildir. Çoğu kişi basit gördüğü bu ses kısıklığını önemsemez ve doktora gitme ihtiyacı duymaz. Eğer ki ses kısıklığınız 1-2 haftadan uzun sürdüyse, nefes alma zorluğu çekiyorsanız, ağızdan kan geldiyse, boyunda şişkinlik oluştuysa uzman bir doktora gitmek için acele etmekte fayda var.
Ses kısıklığı muayenesi

Muayene esnasında ses kısıklığına neden olan sebep araştırılır. Poliklinik şartlarında endoskop (görüntülü muayene yöntemi) yada larinks aynası ile muayene yapılır. Doktorunuz gerek gördüğü zaman sizden bazı tetkiklerde isteyebilir. Bunlar; akciğer grafisi, ses teli felci için beyin filmi, sinüzit filmleri, alerji testleri, gırtlak bölgesinin bilgisayarlı tomografisi veya manyetik resonansla incelenmesi, diyabet yada tüberküloz araştırılmasıdır.

Ses kısıklığı tedavisi

 
Hastalığın sebebine göre tedavi şekli değişmektedir. Çünkü ses kısıklığı başka hastalıkların bir belirtisi olduğu için kaynaklandığı hastalık tedavi edilerek ortadan kalkar. İlaçlı tedavi ses kısıklığı iltihabı için kullanılır. Ses teli felci, guatr tümorü ameliyatla giderilir. Mideden kaynaklanan bir sorun ise pehriz ve ilaçlı tedavi önerilir.
Bir önceki Vereme karşı aşı ile korunun başlıklı konumuzda tüberküloz, tüberküloz hastalığı ve tüberküloz tedavisi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: ses kisilmasi nasil giderilir, ses kısıklığı nasıl giderilir, ses kısıklığını ne giderir, diyabet ve ses kisikligi, ses telleri kısıklığını ne giderir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.