Ses kısılmasının nedenleri

Ses kısılmasının nedenleri
Gürkan Ünal, ses kısıklığının nedenlerinden bahsederken bu soruna ses tellerindeki bir bozukluğun en büyük sebep olduğundan bahsetti.
Mütenevvi sebeplerden ötürü meydana gelen ses kısıklığı çoğu kişi tarafından önemsenmeyen bir sorun olsa da, aslında gırtlak kanserine kadar yol açabilecek mühim bir sağlık problemi de olabilir. Boğazda bir şey varmış gibi hissedilmesi, sürekli boğazı temizleme isteği, boğazda takılma gibi şikayetlerin yaşanması ses kısıklığının her zaman görülen belirtileridir. Dr.

 

Ses kısıklığının nedenleri

 
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op
Ses telleri üzerinde görülen problemlerin ses tellerini etkilemesinden dolayı çıkan seste normalden farklı oluyor. Ekseri ses tellerinde ki şişlikler bu soruna etkendir. Çünkü ses telleri üzerindeki şişlikler ses tellerinin kapanmasına neden olduğu için kişinin çıkardığı seslerde düzgün olmamaktadır.

Aşırı bağırmakta ses kısılmasına yol açıyor diyen Ünal, ayrıca gırtlak iltihabı (akut larenjit) ve soğuk algınlığının da ses kısılmasında büyük rolü olduğundan bahsetti. Bu tür sorunlar karşısında ses tellerinden zorlukla ses çıkmaktadır. Dr. Ünal, “Daha uzun süreli ses kısıklıklarının nedeninin genellikle sesin uzun süreyle aşırı ve zorlanarak kullanılmasıdır. Bu tür ses kullanma alışkanlığı, ses telleri üzerinde nodül adı verilen ve ses kısıklığına neden olan küçük şişliklerin ortaya çıkmasına neden olur. Aşırı bağırmanın ardından gelişen akut larenjit sırasında ses teli içinde küçük kanamalar da meydana gelebiliyor. Sesin dinlendirilmediği taktirde kanamanın ‘polip’ adı verilen tek taraflı ses teli şişliklerine dönüşebildiğini ve sürekli ses kısıklığına neden olduğunu unutmamamız gerekiyor” diyerek sözlerini devam ettirdi.
Dr. Ünal, ses kısıklığının mide borusunun mide ile buluştuğu noktadaki adalelerin zayıflamasından da ortaya çıkabileceğini söyledi. Mide asidinin yemek borusundan gırtlağa kadar ulaşması oradaki ses tellerinin harap olmasına yol açar. Nadir olarak alerji, guatr, sigara kullanmak ve sinir sistemi hastalıklarının da ses kısıklığında payı bulunmaktadır. Ayrıca sigarayı aşırı tüketen kişilerde gırtlak kanseri görülme riski oldukça fazladır. Bu nedenle sigara kullananların ses kısıklığı yaşaması durumunda muhakkak hekime başvurmaları ve muayene olmaları gerekir.

Bir önceki yazımız olan Güneş kremi kaç faktör olmalı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: bebeklerde ses kısılması neden olur, drgurkan unal, op dr gürkan ünal, orta kulak iltihabi ses kisikligina sebep olurmu, ses kısılması boyun fıtığı

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.