Ses teli polip tedavisi

Ses teli polip tedavisi

Aşırı bağırma ses tellerini en çok etkileyen davranış olduğu için, bireylerin ses tellerini zorlayacak şekilde bağırmaları akut larenjite, akut larenjitte ses teli içinde küçük kanamalara ve kişinin bağırmayı sürdürmesi durumunda kanamada polipe sebep olur. Ancak aşırı bağırmanın yanı sıra soğuk algınlığı da polipe neden olur.

Ses teli poliplerinde küçülme ya da büyüme gözlenmediği gibi kötü huylu duruma gelmezler ve kendiliğinde iyileşme durumları da çok nadirdir.

Ses teli polibine yol açan en büyük ve en sık rastlanan sebep aşırı bağırmalardır. Polip, ses tellerindeki tek taraflı şişliklerdir. Ses teli poliplerinin patlama riskleri bulunduğu için tedavisinde ilaçlar yetersiz kalmakta ve cerrahi işlemler kullanılarak polipler alınmaktadır

Ses teli polip tedavisinin ardından hastalara ses terapisi uygulanır ve doğru konuşma alışkanlığının kazandırılması sağlanır. Aksi durumda tam manasıyla iyileşme sağlanamaz ve polipler tekrar oluşabilir.
Bir önceki Ses teli felci nedenleri başlıklı konumuzda ses teli felci hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: SES TELLERİNİN YIRTILMASI VE TEDAVİSİ NEDİR, Ses polipe ne demek, ses teli ameliyatı sonrası konuşma, ses teli nodülü ameliyatı riskleri, ses teli polibine ne iyi gelir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.