Sessiz kalp krizi daha tehlikeli

Sessiz kalp krizi daha tehlikeli

Dr.
ABD’nin Duke Üniversitesinden bir ekip tarafından gerçekleştirilen araştırmada yeni bir görüntüleme tekniği kullanılarak hastalar tarafından fark edilmeyen sessiz kalp krizinin verdiği zarar belirlendi. Han Kim, gizli kalp krizlerinin EKG’de (elektrokardiyogram) tespit edilebilecek izler bırakmadığına dikkat çekerek ağrı olmadığı ya da duyulan ağrının başka nedenlerden kaynaklandığı sanıldığı için ABD’de her yıl yaklaşık 200 bin kişinin kalp krizi geçirdiğini fark edemediğini belirtti.
Duke Üniversitesi’nden Dr. Han Kim ve ekibinin yaptığı araştırma ise yeni bir görüntüleme tekniği olan DE-CMR’nin (Delayed enhancement cardiovascular magnetic resonance) zarar görmüş kalp dokularını diğerlerinden ayırmayı sağladığı için, sessiz kalp krizinin verdiği zararı tespit etmede yardımcı olabileceğini gösterdi

Araştırmada damar sorunları olan, ancak kalp krizi geçirmemiş 185 hastanın kalbine DE-CMR yöntemiyle bakıldı ve damarlarının tıkalı olup olmadığını belirlemek için anjiyo yapılan hastalar iki yıl boyunca izlendi.

Deneklerin yüzde 35′i gizli kalp krizi belirtileri gösterdi ve kalp krizinde normalde rastlanan Q dalgası bu hastalarda görülmedi.
Araştırma, sessiz kalp krizlerinin normal kalp krizlerinden üç kat daha yaygın olduğunu ve damar sorunlarının fazla olduğu hastalarda bu tür krizlere daha sık rastlandığını gösterdi.
Araştırmayla sessiz kalp krizi geçirenlerin ölüm riskinin 11 kat fazla olduğuna da dikkat çekildi.
Bir önceki Çay kalp sağlığına iyi geliyor başlıklı konumuzda çay içmek, çayın yararları ve Kalp Sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: anjio gecirenlere pekmez, fark etmeden kalp krizi, kalp krizi geçirdiğini fark etmemek

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.