Şifa tarifleri

Şifa tarifleri
Hepimizin yıllardan beri, ufak tefek sağlık problemleri yaşadığımızda uyguladığımız, pratik ve vazgeçilmez korunma ve tedavi formüllerimiz vardır. Örneğin, boğazımız ağrıdığında bir pastil almak yerine, karbonatlı ya da tuzlu suyla, bir-iki defa gargara yapmayı tercih ederiz. Büyükannelerimizin sandığından çıkmış duygusu yaratan bu formüller, şaşırtıcı olsa da hâlâ işe yarıyorlar…

Her derde deva!
Günümüzde birçok uzman ve doktor da artık, doğal tedavi yöntemlerinin ilaçlara nazaran daha sağlıklı ve etkili olduklarını kabul ediyor. “Nineden kalma” şifa tarifleri, en kötü hastalıklara bile deva olabiliyor.
Günümüzde birçok uzman, doğal tedavi yöntemlerinin, ilaçlara nazaran daha sağlıklı ve etkili olduğunu kabul ediyor

* Soğuk algınlığına karşı içilen bir fincan zencefil çayı, C vitamini deposu olan limon ve arnavut biberi, iyileşmek için alınan antibiyotiklerden daha çok işe yarayabiliyor.
* Her derde deva şehriyeli tavuk çorbasına birkaç damla limon damlatarak, güçlü bir şifa şurubu hazırlayabilirsiniz.
İçine, burnunuzdaki nemi azaltarak nefes almanızı kolaylaştıran ve öksürüğü söküp atan bir parça kırmızı biber serpmeyi unutmayın.
Ayrıca çorbayı pişirirken içine atacağınız bir adet soğan, bakterilere; birkaç diş sarmısak ise mantarlara karşı mükemmel etki sağlayacaktır.

* Fındık yağı, özellikle biraz alkolle karıştırıldığında hemoroide iyi geliyor. Üstelik cilt rahatsızlıklarına, güneş yanığına da birebir. Ayrıca saçları yumuşatmada ve baş ağrılarında da kullanılabiliyor.
* Birçoğumuzun bildiği gibi, adaçayı ve ıhlamur boğaz enfeksiyonlarına ve bronşite iyi gelirken, bu faydaların yanında, göğsü yumuşatıyor, sakinleştirici etkisi gösteriyor.
* Mide bulantılarına karşı nane-limon; böbrek kumlarını dökmek için ise, mısır püskülü, arpa, kiraz sapı ve maydanoz kaynatıp içmek tavsiye ediliyor.

Bir önceki yazımız olan Geleceğin besinleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.