Sigara bağımlılığı genlerle bağlantılı olabilir

Sigara bağımlılığı genlerle bağlantılı olabilir

Genlerdeki bu değişiklik sigaraya daha geç başlayanlardaysa görülmedi.

17 yaşından önce ve 17 yaşından sonra sigaraya başlayanlar arasında neden böyle bir fark olduğu henüz bilinmiyor. Utah ve Wisconsin üniversitelerinden Amerikalı bir ekip, 2 bin 800′den fazla kişi üzerinde araştırma yaptı.
Bazı kişilerin sigaraya daha fazla bağımlı olması, genlerdeki farklılıktan kaynaklanıyor olabilir.
Sigaraya başlama yaşı, bu kişilerin verdiği başka bilgiler ve DNA örnekleri toplanarak yapılan araştırmanın sonucunda, 17 yaşından önce sigara kullanmaya başlamış kişilerde çok belirgin bağımlılık görüldüğü ve bu kişilerin bazı genlerinde değişiklikler saptandı.
Değişikliğe uğramış genlerin, aynı bölgede, sinir alıcılarını kodlayan genlerin bulunduğu yerde olduğu ve genlerdeki değişikliğin, bu kişilerin hayatları boyunca diğerlerine göre 1,6 ile 5 kat fazla bağımlı hale gelmelerine neden olabileceği ortaya çıktı
Ancak sonuçları “Plos Genetics” dergisinde yayımlanan bu araştırmanın gençlerin sigaraya başlamaması ya da bırakmasını amaçlayan kamu sağlığı kuruluşlarına yeni bir yol göstereceği yorumu yapılıyor.
Yaklaşık 10 yıl önce yayımlanan bazı araştırmalar, sigaraya erken başlayanların akciğer kanserine yakalanma riskinin daha geç başlayanlara göre fazla olduğunu ortaya koymuştu.
Bir önceki Sıcak içecekler boğaz ağrısına iyi geliyor başlıklı konumuzda anjin, boğaz ağrısı ve boğaz hastalıkları hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.