Sigara Beyin Hücrelerini öldürüyor

Sigara Beyin Hücrelerini öldürüyor
Bunun yanı sıra nikotin alanlarda beyin hücrelerinin ölüm oranı çok daha yüksek bulundu.

Araştırmacılar, ayrıca nikotin alan farelerin hepsinde PSA-NCAM proteininde düşme saptadılar. Dördüncü grup fareye ise hiç nikotin verilmedi.

Farelere 42 gün boyunca günde bir saat nikotin verildi. Sigaranın beyin hücrelerini öldürdüğünün ilk biyolojik kanıtı bulundu.

Bilim adamları, sigaranın beyin hücrelerini tahrip ettiğinin ve yeni hücrelerin üretilmesini durdurduğunun ilk doğrudan biyolojik delilini buldular.

Ulusal Sağlık ve Tıbbi Anraştırma Enstitüsü’nden (İNSERM) Fransız araştırmacılar Pier-Vincenzo Piazza ve Djoher Nora Abrous, fareler üzerindeki araştırmalarında, bir gruba düşük, bir gruba orta, bir gruba da yüksek miktarda nikotin verdiler. Daha sonra öldürülen bu farelerin beyinleri incelendi. Orta ve yüksek dozda nikotin alan farelerde, nikotin almayanlara göre, yeni beyin hücresi üretiminde yüzde 50 daha fazla kayıp olduğu görüldü
Bu protein, beynin uyum sağlayabilme yeteneği ile öğrenme ve hafıza üzerinde önemli rol oynuyor.

Journal of Neuroscience’da yayımlanan araştırmayı yapanlar, bunun sigaranın idrak performansını artırabildiği yönündeki daha önceki araştırmaları çürüttüğünü belirttiler.

Bilim adamları, bu son araştırmanın sigarayı bırakmak için iyi bir neden olduğunu söylediler.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.