Sigara Doğacak Bebeğin Cinsiyetini Etkiliyor

Sigara Doğacak Bebeğin Cinsiyetini Etkiliyor
Japon bilim adamı Misao Fukuda ve Kopenhag Üniversitesi’nde görevli Prof. Sonuçlara göre, sigara kullanmayan çiftlerin erkek bebek sahibi olma olasılığı yüzde 20 oranında artarken, her biri günde 20’den fazla sigara içen çiftlerin kız bebek sahibi olma olasılığı yüzde 18 oranında artıyor.

Byskov’un hipotezine göre, bebeğin erkek olmasına neden olan Y kromozomlu spermler, sigaradan kaynaklanan olumsuz etkilere karşı hassas olduğu için yumurtaya ulaşamıyor ya da embriyon çok kısa süre yaşıyor. Byskov, X kromozomu taşıyan spermlerin çok daha dayanaklı olduğunu söyledi. Danimarkalı ve Japon bilim adamları, sigara içen çiftlerin kız doğurma olasılığının, içmeyenlere göre daha fazla olduğunu bildirdi.

Döllenme sırasında günde 20’den fazla sigara içen çiftlerin kız doğurma olasılığı yüzde 18 artıyor.

İngiltere’de yayımlanan tıp dergisi Lancet’te yer alan araştırmaya toplam 11 bin 800 çocuk katıldı. Anne Grete Byskov’un yaptığı araştırma kapsamında, çocukların anne ve babalarının döllenmeden 3 ay önceki döneme kadar uzanan sigara alışkanlıkları incelendi
Bu arada İngiliz bilim adamları, araştırmanın sonuçlarını dikkat çekici olarak değerlendirirken, sigaranın tümüyle döllenme şansını düşürdüğünü de hatırlatarak, bebek sahibi olmaya çalışan çiftlerin mutlaka sigarayı bırakmaları gerektiğini belirtti.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.