Sigara dumanı astıma yakalanma riskini arttırıyor

Sigara dumanı astıma yakalanma riskini arttırıyor
Araştırmaya göre, 4 yaş ve altındaki çocuklarda bu kalıtsal etkenlerle sigara dumanına maruz kalma, hastalığa yakalanma riskini artırıyor. Fransız Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırmalar Enstitüsünden (Inserm) bilim adamlarının 372 Fransız aileyi kapsayan araştırması, astım ile bazı genetik farklılıklar arasında bağlantı olduğunu doğruladı.
Bilim adamları, 651′i astım hastası 1511 kişinin “17q21″ adı verilen 17. kromozom bölgesindeki 36 genetik farklılığı inceledi.
Astım hastalığına yakalanma riskini, kalıtsal etkenler ve küçük yaşta sigara dumanına maruz kalmanın artırabileceği bildirildi

Kalıtsal etkenlerin astıma yakalanma riskini 1,7 kat artırdığını belirleyen bilim adamları, bu riskin küçükken ebeveynlerinin sigara dumanına maruz kalan çocuklarda 2,3-2,9 kat arttığına dikkati çekti.

Bilim adamları, bu sonuçların astımdan korunma stratejilerinin iyileştirilmesi ve yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine yardımcı olacağını umuyor.
Dünyada 300 milyondan fazla astım hastası bulunuyor. Araştırma, “New England Journal of Medicine” dergisinde yayımlandı.
Bir önceki Egzersiz yapmak hastalıklara karşı vücut direncini artırıyor başlıklı konumuzda C vitamini, egzersiz ve egzersiz yapmak hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: 3yildir sigara iciyorum

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.