Sigara içmek intihar riskini artıyor

Sigara içmek intihar riskini artıyor

Bu çeşit düşüncelere sahip olanların sayısının, ara sıra içenlerle, tiryaki olmayanlarda yüzde 20′ye, tiryaki olanlarda ise yüzde 30′a yükseldiği ortaya çıktı.

Tütün ürünlerini hiç kullanmayanlar arasında sadece yüzde 0.6′lık bir kesim intihar etme girişiminde bulunduğunu söylerken, tiryaki olmayan içicilerde bu oranın yüzde 1.6, tiryaki olanlarda ise yüzde 6.4 olduğu belirtildi. Alman araştırmacıların yaptığı bu çalışmanın, Almanya’nın Münih kentinde 14-24 yaş arasındaki 3021 genç arasında başlatılan ve 3 buçuk yıl süren psikolojik bir araştırmadan elde edilen verileri temel aldığı ve Journal of Affective Disorders adlı dergide yayımlandığı belirtildi.
Alman araştırmacılar, nikotin bağımlılığı ile intihar riski arasında kaygı verici bir bağ olabileceğini tahmin ediyorlar.
Bu psikolojik araştırmaya katılan gençlerden yaklaşık dörtte birinin hiç sigara içmediği, yüzde 40′ının ara sıra içtiği, yüzde 17′sinin “tiryaki olmayan” düzenli içiciler olduğu ve yüzde 19′unun ise tiryakilerden oluştuğu kaydedildi.
Tütün ürünlerini hiç kullanmayanlar arasında yaklaşık yüzde 15′lik bir kesimin intiharla ilgili düşünceler kurduğu, bu düşüncelerin kendini öldürme planı yapmak veya iki hafta veya daha fazla bir süre boyunca ölmek isteği şeklinde olduğu belirtildi

Alman araştırmacılar, söz konusu araştırma süresi içinde hiçbir intihar vakasının kaydedilmediğini, araştırmanın intihar fikri ve intihara teşebbüse dayandığını ifade ettiler.
Araştırmada, nikotin bağımlılığına karşı düzenlenen kampanyalarda, düzenli içicilerle arada bir içenlerde intihar düşüncesinin var olduğunun da vurgulanması gerektiği kaydedildi.
Bir önceki Sağlıklı yaşamak ömrü uzatıyor başlıklı konumuzda ömrü uzatmak, sağlıklı yaşam ve sigara içmek hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.