Sigara menopozu hızlandırıyor

Sigara menopozu hızlandırıyor

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Uzmanlarca yapılan araştırmalar, sigaranın erken menopoz ve kemik erimesine neden olduğunu, kanser gibi pek çok hastalığa yol açan serbest radikalleri artırdığını ortaya koydu. Doç. Dr.
Kansere neden olduğu bilimsel olarak kanıtlanan sigara, kadınlarda hücresel yaşlanmayı ve hücre ölümü sürecini de başlatıyor
Aysun Çetin, iki yılı aşkın süredir yürüttükleri klinik çalışmasında sigaranın kadınlar üzerindeki etkilerini araştırdıklarını bildirdi.
Çetin, ”İnsan vücudunun normal metabolik faaliyetleri sırasında ve radyasyon, alkol, sigara ile ağır metaller gibi dış kaynaklı etkenlerle oluşan moleküller olan ‘serbest radikal’ler, DNA zincirinde kırılmalara neden olarak kanser oluşumunu, hücresel yaşlanma ve hücre ölümüne kadar giden süreçleri başlatırlar. Sigaranın, radikalleri aşırı derecede artırdığını tespit ettik” diye konuştu.

Araştırmaya dâhil ettikleri 60 kadının vücudundaki serbest radikal düzeylerini ölçtüklerini ifade eden Çetin, sigara içen veya sigaraya maruz kalan kadınların daha erken menopoza girdiğini belirlediklerini kaydetti.
Araştırmada, özellikle yaşlılık döneminde çok görülen kemik erimesi (osteoporoz) hastalığının artmasında sigaranın etken olduğunun ortaya çıktığını belirlediklerini vurguladı.
Bir önceki Testis kanserini görmezden gelmeyin başlıklı konumuzda Kanser ve testis kanseri hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.