Sigara Mı Kimyasal Madde Deposu Mu ?

Sigara Mı Kimyasal Madde Deposu Mu ?
Hayat boyunca elde edeceğiniz kazanımları, 1’in yanına “0” olarak ekleyin. Ayrıca fare zehiri (arsenik), temizlik maddesi (amonyak), böcek öldürücü (nikotin), egzoz gazı (karbonmonoksit), haşarat öldürücünün (DDT) yanı sıra gaz odalarında insan öldürmede kullanılan hidrojen siyanürün de sigarada yer aldığı vurgulanıyor.

Sigarada ayrıca toluidin, üretan, polonyum-210, piren ve diben zakridin gibi kansere yol açan maddelere ek olarak 4 bine yakın zararlı maddenin bulunduğu da hatırlatılıyor.

SİGARAYI BIRAKMA YÖNTEMLERİ

Uzmanlar, sigara içen anneler yüzünden dünyada her yıl 350 bin bebeğin ölümüne, 84 milyar dolar maddi kayba neden olan sigaradan kurtulunması için pratik yöntemler öneriyor. Uzmanların önerdiği yöntemlerden bazıları şöyle:

Sağlığınızı “1” rakamıyla tanımlayın. Sigarada kansere yol açan maddelere ek olarak 4 bine yakın zararlı maddenin bulunduğu biliniyor.

Sigarada endüstride kullanılan boya sökücü (aseton), roket yakıtı (metanol), çakmak gazı (bütan), akümülatör metali (kadmiyum), endüstriyel çözücü (toluen) gibi maddelerin, sigara içilirken açığa çıktığı belirtiliyor. Yıllar sonra elde edeceğiniz rakamdan sağlığınızı, yani “1”i çıkardığınızda, geriye sadece anlamsız sıfırlar kalır.

Canınız sigara içmek istediği zaman duş alın, sakız çiğneyin, kuruyemiş yiyin.

Karşı konulmaz şekilde sigara içmek istiyorsanız, 10 kere derin nefes alın
Son nefesinizi tutun ve yaktığınız bir kibriti üfleyerek söndürün. Ardından sönen kibriti, kül tablasına sigara söndürür gibi basın.

Rutin sigara içme zamanlarınızı bir sonraki zamana erteleyerek bir günde içtiğiniz ortalama sigara sayısını yarıya indirmiş olursunuz.

Sigara içmediğiniz için kendinizi gergin ve sinirli hissettiğiniz zamanlarda gözlerinizi kapatıp 10’dan geriye doğru sayın. Bu esnada doğayla başbaşa olduğunuzu, güneşin batışını izlediğinizi düşünerek rahatlayın.

SİGARASIZ YAŞAMIN KAZANIMLARI

Uzmanlar, sigarayı bırakan kişilerin, önceki yaşamlarına kıyasla elde edecekleri kazanımları ise şu şekilde sıralıyorlar:

Yaşamınıza yıllar katar.

Akciğer kanseri, anfizem, bronşit ve kalp krizi riskini azaltır.

Körelen koku olma duyusu yeniden gelişir, yiyeceklerden daha fazla lezzet ve tat alınır.

Ağzınız sigara kokmaz, dişleriniz ve parmaklarınız sararmaz.

İradenizin gücünü kanıtlayarak, çevrenize iyi örnek olursunuz.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.