Sigara Ve çocuk

Sigara Ve çocuk
Sigara etkisinin çocuklarda en fazla okuma üzerindeki yeteneği azalttığı belirlendi.

Araştırmada deneklerde en düşük cotinine oranı, her litre kanda 15 nanogramın altında bulundu.

Günde bir paketten daha az sigara içen biriyle oturan çocuğun kanında, her litrede 1 nanogram cotinine maddesi oluştuğuna işaret eden uzmanlar, bu oranın öğrenme yeteneğinin etkilenmesinde yeterli olduğunu kaydetti.

Sigaranın çocuklarda öğrenme ve yorum yeteneğini azaltmasının, tütünün içindeki çok miktarda bulunan kimyasal maddelerden kaynaklandığı düşünülüyor. Sigaranın hafif etkisi bile çocukta öğrenme yeteneğini azaltıyor.

Cincinatti Çocuk Hastanesi uzmanları, Amerika’da 13 milyon çocuğun ikinci derecede sigara etkisi altında kaldığını açıkladı.

Hafif sigara etkisinde kalan çocuklarda bile, öğrenme, okuma, matematik problemlerini çözme gibi yeteneklerin azalabildiği saptandı.

Yaş ortalaması 6-16 olan 4 bin 399 çocuğun kanında, cotinine maddesi (vücuda nikotin girdikten sonra oluşan madde) oranı araştırıldı. Araştırmada deneklerin son beş yılda sigara kullanmamış oldukları belirlendi.

OKUMA ÜZERİNDEKİ YETENEĞİ AZALTIYOR

Kanlarında cotinine maddesi fazla bulunan çocuklarda, okuma, matematik problemlerini çözme yeteneğinin azalmış olduğu kaydedildi. Deneklerde düşük dozda cotinine saptayan uzmanlar, daha sonra deneklerin sigara kullanıp kullanmadığını sorguladı. ABD’de çocukların yüzde 45’inin evlerinde sigara etkisinde kaldığı, çocukların yüzde 85’inin kanında saptanabilir oranda cotinine maddesine rastlandığı bildirildi.

Uzmanlar, sigara içilen evlerde hava temizleyici cihazların kullanılmasının etkiyi azaltabileceğini düşünüyor.

Konuyla ilgili araştırma raporu, Akademik Pediatrik Kuruluşu konferansında açıklandı.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.