Sigara Ve Gençlik

Sigara Ve Gençlik
Çoğu kişi, sigara içmeye erken yaşlarda başlar. Bu grup, tütün endüstrisinin reklamları için başlıca hedef olmaya devam etmektedirler.

Gençlik döneminde sigara içen kişilerin çoğunun anne ya da babası ya da her ikisinin birden sigara içtikleri belgelenmiştir. Sigara alışkanlığı 1960 ortalarından beri azalırken, genç kızlar artan bir şekilde sigara içmektedirler. Örneğin, 1935 doğumlu sigara tiryakileri arasında % 80 den fazlası 21 yaşından önce bunların yarısından çoğu ise 18 yaşından önce sigara içmeye başlamıştır. Günümüzde her yıl, bir milyon civarında genç sigara içmeye başlamaktadır.

Bunların büyük bir çoğunluğu kızlardır
Bunun açıklaması şu olabilir: geçmiş nesle nazaran daha çok kadın sigara içtiğinden, bunların kızları da annelerinin sigara içme davranışını taklit etmektedirler.

Gençlik döneminde sigara içilmesi, aynı zamanda akranlarının baskısıyla da ilişkili gibi görünmektedir. 3000 orta okul öğrencisi üzerinde yapılan araştırmada, kız ya da erkek öğrencinin sigara içmesinin temel nedeni sigara içen arkadaşlara sahip olmaktı.

Gençler arasında eğitim, sigara içimine karşı etkin bir engel oluşturmamaktadır. Yakın zamanda yapılan araştırmaya göre, her 10 gençten dokuzu, sigaranın sağlıklarına zararlı olduğuna inanıyor ve bunların % 85 i, 5 yıldan fazla sigara içmeyi planlamadıklarını söylediler, ilginçtir ki, sigaraya başlayan gençlerin çoğu, daha genç yaşlarda sigaraya şiddetle karşı olan kişiler olur.

İyi ya da kötü olsun örnek vermek her zaman ikna edicidir: Gözle görünür sağlık sorunları olmadan sigara içmeye devam eden ebeveynlerin çocukları genelde sigara içmeye eğilimlidirler. Gençlik çağındakilerin sigaraya yönelik endişeleri ortadan kalkar ve çoğu genç yaşta sigaraya başlarlar.

Genç kadınların, sigara bırakma konusunda erkeklerden daha fazla güçlük çektikleri ortaya çıkmıştır. Bu genç kadınların korkularından biri, sigarayı bıraktıkları anda kilo almaya başlayabilecekleridir. Yine de, gerçekler, kilo almayla sigarayı bırakma arasında doğrudan bir bağlantıyı desteklememektedirler. Eğer sigarayı bırakırsanız, tat alma ve koku duyularınız yeniden eskisi gibi kuvvetlenir ve yiyecekten daha fazla tat alırsınız. Yeniden kazanılan tat alma duyusunun baştan çıkarıcılığına karşı kendinizi koruyarak, kilo almayı önleyebilirsiniz. Yapılan bir çalışmada, sigarayı bırakan dört kişiden birinin kilo verdiği anlaşılmıştır.

Genç insanlar da, sigara içmenin neden olduğu sağlık risklerinin dışında değildirler. Akciğer kanseri erken yaşta başlayabilir; kalp krizi ve felçlere neden olan ateroskleroz ise özellikle sigara içen kişilerde çok erken yaşlarda başlayabilir.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.