Sigarayı terfi edince bırakın

Sigarayı terfi edince bırakın
Dr. Tevfik Özlü, sigarayı bırakmanın yollarına ilişkin sorularımızı yanıtladı…
– Sigarayı bırakmak için sigara bırakma merkezine gidip, yardım almak gerekir mi?
Sigarayı bıraktırmayı amaçlayan merkezlerin, sihirli bir değnekle hemen bunu gerçekleştirdikleri sanılmamalı.
Uzmanlar, sigarayı bırakmanın en etkili 10 yolunu açıkladı. Bizim bu amaçla üniversitede açtığımız polikliniğin adı; sigarayı bıraktırma değil, sigarayı bırakma polikliniği. Uzmanlar, tiryakilere sigarayı kendilerini güçlü hissettikleri bir anda bırakmalarını öneriyor ve ekliyorlar; terfi ve tatil zamanları idealdir!
Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof
Yani siz istekli olup sigarayı bırakmak için çaba sarf etmedikçe, kimse size sigarayı bıraktıramaz. Bu merkezler, size öncelikle sigarayı neden bırakmanız gerektiğini anlatır.
Sigara nedeniyle vücudunuzda bir hastalık çıktıysa, poliklinik bunun erken teşhisine yardım eder. Size, sigarayı en kolay nasıl bırakabileceğinizi ve bıraktığınızda karşılaşacağınız sorunlarla nasıl başa çıkacağınızı öğretir.
Güçlü dönemleri seçin!
– Sizce sigarayı bırakmak için en iyi dönem ne zamandır?
Hekim desteği almadan, kendi başlarına sigarayı bırakmak isteyenlere genel tavsiyemiz; zamanlamayı çok iyi yapmalarıdır. Tatil dönemleri veya seyahat nedeniyle rutin yaşamınızdan ve çevrenizden uzaklaştığınız zamanlar, sigarayı bırakmak için idealdir.
Ödül aldığınız, terfi ettiğiniz, çocuk sahibi olduğunuz yani kendinizi her zamankinden daha güçlü hissettiğiniz dönemler de bir fırsat olabilir. Sigarayı bıraktığınızı herkese açıklayıp, onların desteğini alın. Sigara isteği uyandıran yerlerden uzak durun. Boş kalmayın; spora zaman ayırmaya başlayın. Sizden önce milyonlarca kişinin, sigarayı bırakmayı başardığını unutmayın.

Mentollüsü de zararlı!
– Sigarayı bırakmayıp, günde yalnızca iki tane içenler zararlarından korunur mu?
Dünya Sağlık Örgütünün tanımına göre; günde bir tane bile olsa, düzenli olarak sigara içen kişiler; sigara içenler grubunda yer alırlar. Sigarayla ilgili tüm risklere açıktırlar. Sigara dışında, tütün kullanımı da benzer riskleri taşır.
– Mentollü sigaralar, pipo ve puro; normal sigaraya göre daha mı masumdur?
Pipo ve puro içenler de, sigara içenlerle aynı riskleri taşır. Hatta pipo ve puro kullananların akciğer kanserine yakalanma riski; kullanmayanlara oranla yaklaşık 7 kat daha fazladır.
‘Ben yalnızca puro içiyorum, sigara kullanmıyorum’ diye kendinizi avutmaya kalkmayın. Hollanda ve Danimarkada yapılan araştırmalar; puro ve piponun riskinin, sigara ile aynı olduğunu gözler önüne serdi. Hatta elle sarılan tütünler, fabrikasyon sigaralara göre çok daha tehlikeli olabiliyor.
Mentollü sigara ise; tamamen bir aldatmacadır. İçimi daha kolay olduğundan, içilen sigara sayısının artmasına yol açar. Ayrıca mentol karbonmonoksit emilimini kolaylaştırır ve soğuk etkisiyle havalanma azaldığı için duman akciğerde daha fazla kalır.
Bir önceki Sünnet cinsel hastalıkları azaltıyor başlıklı konumuzda AIDS hastalığı, cinsel hastalıklar ve enfeksiyon riski hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: piponun zararları, püronun zararları, pipo sigaradan daha mı zararlı, puro zararlımıdır, sigara ve puro

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.