Sık banyo yapmanın zararları

Sık banyo yapmanın zararları

Daha çok yaz aylarında sıcakların sebep olduğu terleme ve bunalma ile çoğumuz hemen hemen her gün bir ya da birkaç kere kendimizi banyoya atar ve ılık bir duş alarak serinleyip rahatlarız. Sık sık banyo yapmanın zararları hakkında uzmanlar şunları söylüyor:

Prof. Ancak ne var ki uzmanlar gün içerisinde sıkça banyoya girerek duş esnasında kullandığımız banyo ürünlerinin cilt üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceğini söylemekteler. Rana Anadolu, “Sık banyo yapmak, sıvı sabun ve duş jelleri gibi kuvvetli deterjan özelliğine sahip temizleyiciler, sıcak su, ciltteki kuruluğu daha da artırıyor.” dedi. Dr
Banyo esnasında kullandığımız vücut temizliği ürünleri çok dikkat seçilmelidir. Sık sık banyo yapıyorsanız bu ürünlerin cilt yapınızla uyumlu olmasına çok dikkat edin. Cilt yapısına zarar vermeyecek olan sentetik temizleyiciler olarak bilinen simbet ürünleri kullanın. Ph ve asit açısından deriye zarar vermeyecek olan bu ürünler çok güçlü etkide olmadıklarından derinizin nem değerini koruyacak ve olası sorunları önleyeceklerdir.
Aynı zamanda banyo esnasında banyoda kalma süresi de çok mühimdir. Gerek yaz, gerekse kış aylarında banyoda fazla vakit geçirmemeli, yıkanma süresini kısa tutmalısınız. Cildinizde meydana gelme olasılığı yüksek olan cilt sorunlarını önlemek için sık sık banyo yapmaktan kaçınmalı ve banyo yaparken doğru ürünleri kullanıp banyodan erken çıkmalısınız.

Banyo sonrası cildinizin kuruluğunu önlemek için nemlendirici kullanın. Derinizin özelliğine göre kullanacağınız nemlendiricilerin çok pahalı olmasına hiç gerek yok. En basiti bir vazelin bile cildinize çok faydalı olacaktır.
Bir önceki Alkali suyun faydaları nelerdir? başlıklı konumuzda alkali su hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: banyoda fazla kalmanın zararları, sık banyo yapmanın zararları, sık sık banyo yapmanın zararları, banyo yapmanın zararları, çok banyo yapmanın zararları

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.