Sık karşılaşılan göz bozuklukları

Sık karşılaşılan göz bozuklukları
Kornea ve mercekte kırılan ışınların izafi olarak retina üzerinde görme merkezine ulaşmadan daha önde odaklanmasıyla, göz uzaktaki cisimleri net göremez.
Hipermetropi (Yakını görememe)
Işınlar retina üzerinde odaklanabilecek kadar kırılamazlar.
Normal gözde, kornea ve mercekte kırılan ışınlar tam olarak retina üzerinde görme merkezine düşüyorsa hiçbir kırma kusuru yoktur ve net bir görüş elde edilir. Bu duruma Miyopi denir.
Miyopi (Uzağı görememe)
Işınlar retina üzerinde odaklanacağına retinanın önünde odaklanmaktadır
Kornea ve mercekte kırılan ışınların izafi olarak retina üzerinde görme merkezine değil daha ilerde odaklanmasıyla göz yakını net göremez. Bu durum Hipermetropi olarak tanımlanır.

Astigmatizm (Bulanık görme)
Işınlar retinada bir noktadan daha fazla yerde odaklaşırlar. Net bir görünüş için korneanın pürüzsüz ve her eksende aynı kaviste olması gerekir. Korneanın belli bir eksende daha fazla ya da daha az kavisli olması astigmat kusurunu ortaya çıkarır. Görüntü uzakta da, yakında da net değildir ve kişi cisimleri gölgeli görür.
Prespiyopi (Yakını net görememe)
Genellikle 40 yaşından sonra başlayan ve göz merceğinin doğal şartlarda elastikiyetini yitirmesiyle ortaya çıkan yakını net görememe sorunudur. Miyopi, Hipermetropi ve Astigmatın aksine lazer ile tedavisi bugün için mümkün değildir. Bu görme kusurları gözlük ve lenslerle düzeltilebilir.
Bir önceki Excimer Laser nedir? başlıklı konumuzda astigmatizma, Excimer laser ve excimer lazer hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: yakını görememe prespiyopi lazerle tedavi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.