Sık nefes almak yaşlanmayı hızlandırıyor

Sık nefes almak yaşlanmayı hızlandırıyor
Oksijenin, yenilen yiyeceklerde bulunan yağ, protein, şeker gibi enerji kaynaklarındaki enerjiyi açığa çıkarmasının yanında zararlı etkisi de vardır.
Fazla oksijen cildi kırıştırıyor
Vücudun doğal bir fonksiyonu olan yaşlanmanın geciktirilmesi ya da kaliteli ömür süresinin uzatılmasının, yaşlanmanın temel mekanizmasını öğrenmeden geçtiğini söyleyen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Günhan Erdem, şöyle konuştu:

“Yaşlanmanın temelinde oksijenden kaynaklanan oksidasyon yatıyor.
Uzmanlar, çok fazla nefes alıp verildiğinde hücre içi oksidasyonu artıran oksijenin, yaşlanmaya ve yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olduğunu söylüyor
Yani bizim için hayati önem taşıyan oksijen, aynı zamanda toksik bir maddedir. Çok fazla nefes alıp verdiğimiz zaman hücre içi oksidasyonu artıran oksijen, yaşlanmaya ve yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur, yüzdeki kırışıklıklar meydana gelir.” Yaşlanmanın geciktirilmesi için “antioksidan” denilen faktörlerin devreye sokulması gerektiğini ifade eden Prof. “C ve E vitaminini bol miktarda almaya gayret edin” dedi.
Bir önceki Sıcak suyla banyo yapmak cildi kurutuyor başlıklı konumuzda cilt güzelliği, cilt hastalıkları ve Cilt Sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.