Sinüzit Ve Alerjik Şikayetlerde Tuzlu Su Faydalı

Sinüzit Ve Alerjik Şikayetlerde Tuzlu Su Faydalı
Alerji veya soğuk algınlığı durumlarında kullanılan serum fizyolojik spreylerinden farklı olarak nasal irrigasyonda demlik benzeri bir aparatla hastalar burunlarına az tuzlu su uyguluyorlar ve herhangi bir işlem yapmadan bunun dışarı akmasına müsaade ediyorlar. Demlik benzeri bu aletin içerisine konan tuzlu su doğrudan burna uygulanabiliyor.

Bu cihazın kullanımı spreyler kadar konforlu değil ancak bu yöntemin elde ettiği başarının bilimsel araştırmalarla ortaya konması yöntemin değerini arttırıyor. Dünya genelinde polen alerjisi sorunu yaşayanların sayısının artması ve klasik tıbbi yaklaşımlarla her zaman önemli derecede başarı sağlanamaması insanları farklı arayışlara sürüklüyor. Bunlardan bazılarının son derece etkin olduğu ciddi bilimsel araştırmalarla da destekleniyor.

Bu yöntemlerden birisi de nasal irrigasyon adı verilen burna hafif tuzlu su verme işlemi. Bunun için özel bir aparat da geliştirilmiş: neti pot
Nasal irrigasyon yöntemi, yapılan çalışmaların tamamında alerji ve burunla ilgili problemlerde son derece etkili bulunmuş.

Yöntemin en önemli avantajlarından birisi kuruluğa ve sprey veya ilaç uygulanması sonrasında gelişen burun mukozası şişliğine bağlı tıkanıklığa (rebound congestion) neden olmaması.

2008 yılında yapılan bir araştırmada ciddi derecede alerjik şikayetleri olan bir grup çocuğa düzenli olarak nasal irrigasyon tedavisi uygulanmış ve çocukların alerjik şikayetlerinin hafiflediği ve steroidli burun spreyi kullanımlarının ileri derecede azaldığı tespit edilmiş.

Michigan Üniversitesi nde 2007 yılında yapılan bir araştırmada kronik burun ve sinüzit sorunu olan 121 yetişkin incelenmiş. İki aylık uygulama sonucunda, nasal irrigasyon uygulanmasının sprey kullanımından daha etkili bir şekilde hastaları tedavi ettiği ispatlanmış.

2007 yılında Cochrane veritabanında yer alan araştırmaların incelendiği bir araştırmada hafif tuzlu su ile nasal irrigasyon uygulanmasının son derece etkili ve ucuz bir yardımcı tedavi yöntemi olduğu belirtilmiş.

Sonuç olarak bilimsel araştırmalar burna az tuzlu şu çekmenin sinüzit, soğuk algınlığı ve alerjiye bağlı burun şikayetlerini tedavide etkili olduğunu gösteriyor.

Burna çekilecek suyu nasıl hazırlayalım?

Burna çekilecek suyun hazırlanması için çeşitli yöntemler bulunmakla birlikte güvenle kullanılabilecek bir solüsyon şu şekilde hazırlanabilir:

– 250 ml temiz suyun içerisine (kaynatılıp soğutulmuş olabilir), 2 çay kaşığı katkısız yemek tuzu ve 1 çay kaşığı yemek sodası (kabartma tozu vb gibi amaçlar için karbonat diye satılan aslında doğrusu bikarbonat olan beyaz bir madde) katarak iyice karıştırınız. Eğer bu karışım burnunuzu çok yakarsa tuz miktarını 1,5 çay kaşığına indiriniz. Bu karışım 1 hafta süresince oda sıcaklığında ağzı kapalı bir şekilde saklanabilir.

– Bu karşımdan şikayetleriniz devam ettiği sürece hergün 2-3 kez burnunuza çekip kendiliğinden akmasını bekleyiniz.

KAYNAK: FullHealth.net: Nasal Irrigation Can Ease Allergy Symptoms

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.