Şişmanlığa yol açan gen bulundu

Şişmanlığa yol açan gen bulundu

İngiltere’de Oxford Üniversitesi ve Peninsula Tıp Fakültesi bilim adamlarının ortaklaşa yürüttükleri araştırmada, şişmanlığa yol açan bir genin tespit edildiği açıklandı.
Araştırmacılar, ayrıca gelecekte kişilerin bu geni taşıyıp taşımadıklarına dair testler yaptırmalarının mümkün olabileceğini, hatta çiftlerin şişmanlık geni taşımayan çocuk doğurmalarının da mümkün olabileceğini belirtti.
Bir önceki Şişmanlık bebekken sütle önlenecek başlıklı konumuzda aşırı kilo, Beslenme ve leptin hormonu hakkında bilgiler sunulmuştu.
. Bilim adamları, İngiltere’de her 6 kişiden birinin bu genin etkisiyle obezite sınırında şişmanlaması ihtimalinin yüzde 70 olduğunu belirtirken, bu kişilerin vücutlarında diğerlerine göre yüzde 15 oranında daha fazla yağ olduğuna işaret etti.
Bilim adamlarının bulgularının, modern yaşamın en önemli hastalıklarından biri olan obezitenin yenilmesinde önemli bir adım olabileceğine dikkati çeken İngiliz basını, İngiltere’de her dört kişiden birinin obez olduğuna dair istatistiklere de yer verdi.

Ülkede erkeklerin yarısı ve kadınların üçte ikisinin aşırı kilolu olduğuna dikkat çekilen haberlerde, şişmanlık geninin bulunmasında rol oynayan bilim adamlarının 40 bin yetişkinin DNA yapılarıyla sağlıkları ve vücut yapıları arasındaki ilişkiyi incelediği kaydedildi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.