Sişmanlık + Alkol = Yüksek Tansiyon

Sişmanlık + Alkol = Yüksek Tansiyon

Araştırma raporu, New Orleans kentinde yapılan biyoloji kongresinde açıklandı.

 
. Belirtilen ölçülerden daha az alkol tüketenlerde ise yüksek tansiyon riskinin artmadığı kaydedildi. Yüksek tansiyon ise kalp hastalıkları ile inme riskini arttırıyor

ABD de Virginia Teknik Üniversitesi nde yapılan araştırmalarda, şişmanlık ve aşırı alkol tüketiminin, kadın ve erkeklerde yüksek tansiyona yol açtığı saptandı.

Yüksek tansiyonun kalp hastalıkları ve inme riskini artırdığına değinen uzmanlar, vücüttaki yağ oranının azaltılmasıyla tansiyon sorunu riskinin azaltılabildiğini belirtti.

Aşırı kilo ve şişmanlığın kadınlarda yüksek tansiyon riskini yüzde 51, erkeklerde ise yüzde 71 artırdığı kaydedildi.

ABD de yaşayan siyahların yüzde 50 sinin yüksek tansiyon sorunu bulunduğunu belirten araştırmacılar, siyah kadının beyaz kadına göre yüzde 71 daha fazla yüksek tansiyon riski taşıdığını belirtti.

Araştırmacılar, etnik köken ve yaşlılığın yüksek tansiyon üzerinde önemli rol oynadığını da açıkladı. Amerikalı doktorların yaptığı bir araştırma şişmanlık ve alkolün yüksek tansiyona yolaçtığını saptadı.

65 yaşındaki kadın ve erkeğin, 40 yaşındaki kadın ve erkeğe göre yüzde 4.3 ve 6.9 arası daha fazla yüksek tansiyon riski bulunduğu kaydedildi.

Aşırı alkol tüketiminin kadın ve erkeklerde yüksek tansiyon riskini artırdığı, günde 4 kadehten fazla içki tüketen erkeklerde, içki tüketmeyen erkeklere göre yüksek tansiyon riskinin ikiye katlandığı bildirildi.

Kadınlarda ise günde 3 kadehten fazla içki tüketenlerde, içki tüketmeyen kadınlara göre yüksek tansiyon riski ikiye katlanıyor

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.