Şişmanlık geni kansere yol açıyor

Şişmanlık geni kansere yol açıyor

STAMP2 adı verilen molekülün, en fazla, karın içi yağında üretildiğini ve yemek yendikten sonra arttığını, öğün aralarında ise düştüğünü anlatan Prof. Gökhan Hotamışlıgil, besinlerin vücuda tahribat yapmasına engel olan ve karın içi yağlarında metabolik koruma görevi yapan yepyeni bir işlevi ve bunu kontrol eden geni ortaya çıkardıklarını açıkladı.
Kansere yol açıyor
Uzun yıllardır sürdürdükleri araştırmaların bu yıl meyvelerini vermeye başladığını söyleyen Harvard Üniversitesi Genetik ve Kompleks Hastalıklar Bölümü Başkanı Prof.
Uzmanlar, sadece karın içi yağlarda bulunan ve besinlerin vücutta tahribat yapan etkilerini ortadan kaldıran STAMP2 geninin, kanserle de ilişkisi olduğunu tespit etti. Dr
Dr. Hotlamışlıgil şöyle konuştu:
“İnsanlar yemek yediği zaman vücutta, özellikle de yağ dokusunda acayip şeyler olmaya başlıyor. Yağ dokusu sanki yabancı bir maddeyle, bir mikroorganizmayla karşılaşmış gibi bir reaksiyon veriyor. Bunun neden ortaya çıktığı ise bilinmiyor.

Çözebiliriz
Araştırma grubum; vücutta enerji fazlasıyla beraber garip bir immün -vücudun mikroorganizmalara, kanser hücrelerine ve diğer potansiyel zararlı maddelere karşı oluşturduğu savunma sistemi- reaksiyonu ortaya çıkardı.
Bütün sözünü ettiğimiz hastalıkların ardında yatan şey bu. Bunu nasıl düzeltebileceğimizi öğrenirsek, bu hastalıkları yok edebiliriz.”
Bir önceki Kanser virüsü evlilik dışı ilişkiyle yayılıyor başlıklı konumuzda cinsel yolla bulaşan hastalıklar, rahim ağzı kanseri ve smear testi hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.