Sistit neden olur?

Sistit neden olur?
Bu nedenle üreme organı ve makat çevresi temizliğine oldukça dikkat etmek gerekir. Peki ama neden? İşte sistitin nedenleri:

Sistitin en önemli nedenlerinden biri hijyen yoksunluğudur.Normalde üreme organları ve makat çevresinde bakteriler bulunmakta ve bu bakteriler alt idrar yollarından mesaneye giderek idrar ve dışkı ile dışarı atılmaktalar. Ancak mesaneye giden bakteriler atılan bakterilerden fazla ise burada sistit başta olmak üzere çeşitli sağlık problemlerine yol açarlar.
Kadınların %40’lık bir bölümü hayatlarında en az bir kez de olsa sistit hastalığına yakalanıyor. Özellikle de kısa üretrası olan, menopoza girmiş, depresyon ilaçları kullanan, yatalak ve hem gebe olup hem de kabızlık sorunu çeken kadınlarda sistitin ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir
Bu bölgenin temizliği önden arkaya doğru yapılmalıdır.

Uzun süre tutulan idrar, idrar yollarının daralmasına sebep olan bir takım hastalıklar, menopoz döneminde östrojen seviyesinde yaşanan düşüklük gibi faktörlerde sistit nedenleridir. Özellikle kadınlarda sıklıkla husule gelen sistitin en önemli nedeni kadın üretrasının erkeklerinkine göre kısa olmasıdır.
Bir önceki Emboli Hastalığı Ve Emboli Hastalığı Belirtileri Ve Tedavisi başlıklı konumuzda emboli hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: sistit neden olur, acil sistit krizinde yapilmasi gerekenler

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.