Sıtma yayan sivrisineklere karşı yeni silah

Sıtma yayan sivrisineklere karşı yeni silah

Kenya’da araştırmacılar, sıtma hastalığını yayan sivrisineklerle mücadelede kullanılabilecek yeni bir silahı keşfettiklerini açıkladı. Nil tilapiası, (Bir tür tatlı su çipurası) bugüne dek Kenya’da daha çok akşam yemeklerinde tüketilen bir balıktı. Bu silah, daha çok ülkeye özgü bir balık olan Nil tilapiası.
Kenya’da araştırmacılar, ülkenin batısında deneme amaçlı olarak bazı bölgelere bırakılan söz konusu balıkların, sivrisineklerin oranını yüzde 94 azalttığını söyledi. Şimdi ise sivrisineklerle mücadelenin temel aracına dönüşeceği benzer

Sivrisineklerin böcek ilaçlarına karşı dirençlerinin arttığı gözlenen bir dönemde, Kenya’da yapılan araştırmanın çok önemli sonuçları olacağı belirtiliyor.

Nil tilapiasının sivrisinek tüketmekten hoşlandıkları bilimsel olarak 1917′den bu yana bilinen bir gerçek. Ancak balıkların sıtmaya karşı mücadelede önemli bir araç olarak kullanılması daha önce gündeme gelmemişti.
Dünyada her yıl 300 milyon kişi sıtma hastalığına yakalanıyor, hastalığın yine her yıl bir milyon kişinin ölümüne yol açıyor. Sıtma hastalığı yüzde 90 oranında Afrika kıtasının bazı bölgelerinde görülüyor. Kıtada her 30 saniyede bir çocuk sıtma hastalığı yüzünden yaşamını yitiriyor.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.