Siyah noktalardan ve sivilcelerden kurtulma önerileri

Siyah noktalardan ve sivilcelerden kurtulma önerileri
İşte siyah noktalardan ve sivilcelerden kurtulmak için yapmanız gerekenler. Uzmanlar siyah noktaların, sivilcenin habercisi olduğunu söylüyor.
Yüz güzelliğinin bir numaralı düşmanı olan siyah noktalardan ve sivilcelerden tırnakla sıkarak kurtulmayı düşünüyorsanız büyük yanılgıya düşünüyorsunuz demektir. En çok yanaklarda, alında ve sırtta oluşan akne, yağ bezlerinin bir hastalığıdır.
En sık rastlanılan cilt problemlerinden biri olan sivilce, âdeta gençlerin korkulu rüyası

Sivilcenin temiz olmayan bir cildin göstergesi olduğunu belirten uzmanlar, cilt temizliğinin önemine dikkat çekiyor.
Dermatolog Yasemin Fatih, siyah noktaların cilt altında oluşan yağ ve kirin sembolü olduğunu ifade ediyor. Sivilcenin ergenlik döneminin kaçınılmaz bir sonucu olarak görüldüğünü bildiren Fatih, cilt temizliğiyle bu sorunun önüne geçilebileceğini aktarıyor.
Siyah noktaların mutlaka temizlenmesi gerektiğini vurgulayan Fatih, “Siyah noktalar daha sonra oluşacak sivilcenin habercisidir. Yani siyah nokta yoksa sivilce de yoktur.” diye konuşuyor.
Özellikle sivilceleşmeye meyilli ciltlerin tonik yardımı ile günlük olarak temizlenmesi gerektiğini aktaran Fatih, yüzünde siyah nokta olanların buhar banyosu yapması gerektiğini söylüyor. Siyah noktaların kesinlikle tırnakla sıkılmaması gerektiğini belirten Fatih, ciltlerinde siyah noktası olan kişilerin yüzlerini on dakika havlu altında buhar banyosu yaptırmasının yararlı olacağını bildiriyor.
Banyonun ardından siyah noktaların el değmeden kulak temizleyicisiyle temizlenmesinin daha doğru olduğunu anlatan dermatolog Fatih, cilt üzerinde çok sayıda siyah nokta bulunması halinde mutlaka bir uzmana danışılması gerektiğini vurguluyor.
Sivilce oluşumunun doğru bir bakımla büyük oranda önüne geçilebileceğini ifade eden dermatolog Yasemin Fatih sözlerine şöyle devam ediyor: “Sivilceler cildin yağ bezlerinin bir hastalığıdır. Yağ bezlerinin cilde açılan kanalları tıkandığında sivilceler ortaya çıkar.

Yağ bezleri, sebum adı verilen bir madde salgılarlar. Ergenlik döneminde sebum salgısı artar ve ciltteki gözenekleri tıkar. Gözeneklerin tıkanması, sivilce oluşumunun ilk aşamasıdır.” Bu aşamadan sonra gözeneklerin genişleyerek siyah noktaları oluşturduğunu ifade eden Fatih, bu alanlara kir, sabun ve makyaj artıkları, yağ ve ölü hücrelerin birikerek sivilceyi oluşturduğunu açıklıyor. Dermatolog Fatih, bu yüzden sivilce problemi olan kişilerin akne problemini daha az yaşaması için her gece yastığını değiştirmesi gerektiğini anlatıyor
Akne konusunda bilinmesi gerekenler
Akneli ciltlerde pH dengesi bozulduğu için mutlaka cilde en uygun olan pH 5,5 temizleyicilerin kullanılması gerekiyor.
Sabun şeklindeki temizleyiciler, siyah noktaların oluşumunu arttırır. Bu yüzden jel kıvamındaki ürünler kullanılmalıdır.
Kaşınan veya sıkılan sivilceler ciltte kalıcı izler bırakabilir.
Yüzlerinde akne olan erkekler jilet yerine elektrikli tıraş makinesi kullanmalıdır.
Akneli cilde, yüz yıkandıktan hemen sonra nemlendirici kesinlikle sürülmemelidir.
Bir önceki Bitkilerle egzama tedavisi başlıklı konumuzda baharatlar, beyaz dut kurusu kürü ve beyaz dutun yararları hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: tonik sivilce yaparmı, sivilceler icin öneriler, büyük sivilcelerden kurtulma, yüzedeki sivilce ve siyah noktalar için yağlar, sivilce önerileri

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.