Soba zehirlenmeleri Alzheimer nedeni

Soba zehirlenmeleri Alzheimer nedeni

Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Levent Cem Mutlu, “Karbon monoksitten zehirlenen kişi gaza fazla maruz kalmışsa zehirlenme belirtileri kalıcı olabilmektedir. Doç. Dr.
Uzmanlar, karbon monoksitten zehirlenen kişilerin uzun süre gaza maruz kalmaları durumunda zehirlenme belirtilerinin kalıcı olabileceğini, bu durumun da Alzheimer nedeni olabileceğini belirtiyor
Bu da ileri ve uzun vadede değişen nöbetlerle, Alzheimer gibi bilinç kaybı ve erken yaşlanmaya neden olabilir” dedi.
Yrd. Doç. Dr. Mutlu yaptığı açıklamada, karbon monoksidin renksiz, kokusuz bir gaz olduğunu ve organik yakıtların tam olarak yanmaması sonucu ortaya çıktığına dikkati çekti.
Türkiye’de karbon monoksit zehirlenmelerinin genellikle kış mevsiminde yaşandığını anlatan Mutlu, zehirlenmeye ortamdaki oksijenin azalması ve karbon monoksit gazının artmasının neden olduğunu ifade etti.

Karbon monoksit zehirlenmelerine sigara içenler ve camı açık şekilde araç kullananların da maruz kaldığını fakat kandaki karbon monoksit oranı düşük olduğundan zehirlenme belirtilerinin hemen ortaya çıkmadığını vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Mutlu, şunları söyledi:
“Zehirlenme belirtilerinin ortaya çıkması için kandaki karbon monoksit oranın yüzde 60 civarında olması gerekir. Bu oranda ölümlere sebep olmaktadır. Karbon monoksit zehirlenmesi santral sinir sistemine zarar vererek, beceriksizlik, baş dönmesi ve baş ağrısı, görmede azalma, bilinç bulanıklığı, bilinç kaybı gibi belirtilere sebep olur. Karbon monoksitten zehirlenen kişi gaza fazla maruz kalmışsa zehirlenme belirtileri kalıcı olabilmektedir. Bu da ileri ve uzun vadede değişen nöbetlerle, Alzheimer gibi bilinç kaybı ve erken yaşlanmaya neden olabilir.”
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: Komur zehirlenmesine ne iyi gelir, sobadan nasil zehitlenmenn analamasi, kanda monoksit orsni, karbonmonoksit zehirlenmesinin kalıcı etkileri, soba zehirlenmelerine nedenleri

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.