Soğuk hava kalbi de tehdit ediyor

Soğuk hava kalbi de tehdit ediyor
Gök yaptığı açıklamada, yurdun büyük bir bölümünde etkisini sürdüren soğuk havanın, grip, soğuk algınlığı, yüksek tansiyon, kalpte ritm bozukluğu, ani ölüm, yüz felci gibi rahatsızlıklar dışında, özellikle kalp rahatsızlığı bulunan kişiler için çok riskli olduğunu belirtti.
Uzmanlar, yurt genelinde etkili olan soğuk havalarda kalp hastalarının mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaları gerektiğini belirtip, dışarı çıkma zorunluluğu hallerinde de dikkat edilmesi gereken noktalara açıklık getirdi. Dr.
Soğuk havalarda kalp hastalarının çok dikkatli olması gerektiğini ifade eden Prof.
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof
Dr. Gök, özellikle bilinen koroner kalp hastalığı olan yani kalp krizi geçirmiş veya ritm bozukluğu, kalp yetersizliği bulunan kişilerin risk grubunda yer aldığını bildirdi.
Prof. Dr. Gök, soğuk havada kalp damarlarının uyarılarak kasıldığını, kalbin yükünün arttığını ve kalbin beslenmesinin bozduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
“Yükün artmasıyla daha fazla kan pompalaması gereken kalp, yetersiz kan alımı nedeniyle zorlanınca, kalp krizi riski artıyor. Özellikle soğuk ve rüzgârlı havalar, kalp krizi ve ani ölümü tetikler. Bu nedenle kalp hastaları korunmadan kesinlikle dışarı çıkmamalı. Soğuk havada hastalarda ani kalp ölümü çok daha kolay gelişir. Kalbinde protez kapağı ve kalp yetmezliği nedeniyle ayaklarında şişlik olan kişilerin de soğuk havada uzun süre kalması hayati risk oluşturabilir. Çünkü soğuk havalarda vücudun pıhtılaşma mekanizması da bozulmaktadır. Kış mevsiminde birçok kentimizde artan hava kirliği de kalp hastaları için çok ciddi bir çevresel tehdit olarak karşımıza çıkıyor.”
Rüzgara karşı yürümeyin
Kalp hastalarına dışarı çıkmak zorunda kaldıklarında, soğuktan koruyan giysiler giymesi önerisinde bulunan Prof. Dr. Gök, “Önemli olan kalın giymek değil, soğuktan koruyan giysiler giymek. Kalp hastalarına yünlü giysileri öneriyoruz. Soğuk havada mümkün olduğunca az kalınmalı. Kalp hastaları rüzgara karşı değil, rüzgarı arkaya alarak yürümeli. Bu küçük tedbirlerle kalp krizi riski en aza indirebilir” diye konuştu.
Kalp hastalarının soğuk havalarda ani hareketlerden kaçınması gerektiğini bildiren Prof. Dr. Gök, merdiven çıkma ya da vücudu zorlayacak sporlar ve yemekten sonra kalbi yoran ağır egzersizlerin yapılmaması konusunda da uyarılarda bulundu.

Egzersizlerini aksatmak istemeyen kalp hastalarına soğuk havalarda kültür fizik hareketlerini önerdiklerini belirten Prof. Dr. Gök, spor salonlarının bu mevsimde spor yapmak için uygun mekanlar olduğunu ifade etti.
Sütlü içecekler tüketin
Prof. Dr. Gök, kalp sağlığı için beslenmenin de çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Soğuk havalarda özellikle sütlü sıcak içecekler ve bol sıvı tüketilmeli. Yine mevsim gereği Akdeniz türü beslenmeyle bol bol sebze yemekleri ve meyve tüketilmelidir” dedi.
Diyabeti bulunmayan kalp hastalarına soğuktan korunmak için bal tüketmelerini tavsiye eden Prof. Dr. Gök, ilaçların da mutlaka sabah ve akşam saatlerinde düzenli olarak alınması gerektiğini söyledi.
Diyabet ve böbrek hastaları da risk grubunda
Prof. Dr. Gök, kalp hastalarının yanı sıra şeker hastalığı ve böbrek yetmezliği bulunanların da soğuk havadan kendilerini koruması gerektiğini vurgulayarak, “Yüzde 75′i kalp krizinden hayatını kaybeden şeker hastaları ve büyük bölümü kalp krizi ve ritm bozukluğundan ölen böbrek hastaları da soğuk havada risk grubunda yer alıyor” dedi.
Bir önceki Kalp damarları 3 boyutlu görüntülenebilecek başlıklı konumuzda kalbi besleyen atardamarlar, kalbi besleyen damarlar ve kalp doktorları hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: kalp kanser seker hastalarinin soguk alginligindan kacinmasi hakkında, soğuk kalbi agirtirmi, kalp hastalarının soguk havalarda yürümesi, kalp hastası ve soguk algınlıgı, kalp kapagi hastalari soğuk havada ne yapmali

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.