Soğuk hava kalp krizi riskini artırıyor

Soğuk hava kalp krizi riskini artırıyor

Genel cerrahi uzmanı Opr.
Uzmanlar, soğuk havanın damarlarda daralma meydana getirdiğini belirterek özellikle kalp damar ve şeker hastalarının çok dikkatli olması gerektiğini söylüyor. Dursun Bostancı, yaptığı açıklamada, kışın soğuk günlerde sıcak günlere göre damarların daha da daraldığını belirterek “Sıcak havada damarlar genişler. Soğuk havada ise daralır. Dr
Dolayısıyla kalp, damar ve şeker hastaları soğuktan çok fazla etkilenir. Damarlarında tıkınma ve daralma olan hastaların soğuk havada damarları daha da daralır. Bu da kalp hastalarında krizi tetikleyebilir. Kalp damar hastası olanlar ve özellikle yaşlılar mümkün olduğunca soğukta dışarı çıkmamalı” dedi.

Şeker hastalarının da soğuktan kendilerini titizlikle korumaları gerektiğini vurgulayan Bostancı, şu uyarılarda bulundu:
“Şeker hastalarının damarlarında zaten daralma söz konusudur. Özellikle ayak uçlarındaki uç damarlar daha da dar durumdadır. Ayağın üşütülmesi ile birlikte şeker hastasının damarları daha da büzüşür. Özellikle uç damarlara kan ulaşmaz. Ayakta kangren oluşabilir. Bu sebeple şeker hastaları soğuktan mutlaka korunmaları gerekir.”
Bir önceki Gıda zehirlenmesine karşı yeni formül başlıklı konumuzda gıda zehirlenmesi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: kalp krizi hava soğudukça nasıl etkilenir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.