Soğuk havalar depresyonun baş sebebi

Soğuk havalar depresyonun baş sebebi
Bu hastalıkların yanı sıra depresyon gibi psikolojik bozukluklarda da artış yaşanıyor.” dedi.
Özellikle solunum yolu enfeksiyonlarının okul, kışla ve fabrika gibi toplu yaşanılan yerlerde salgınlara neden olarak ciddi toplumsal sıkıntıları ve iş kaybını beraberinde getirdiğine dikkat çeken Çetinkara, yine kışın kar ve buzlanmaya bağlı olarak artan trafik kazaları, düşme, çarpma gibi olayların sonucunda da ölüm ve sakatlanmaya kadar varan travmalar ile karşılaşıldığını bildirdi.
Havaların soğumasıyla birlikte ortaya çıkan bazı sağlık problemlerinin iş kaybına ve depresyona neden olduğu belirtildi. Soğuk havanın vücut direncini azalttığını belirten İl Sağlık Müdürü Kadir Çetinkara, bedenin hastalıklara karşı zayıf düştüğünü ve insan sağlığını olumsuz etkilediğini söyledi.
Özellikle kişinin sağlığının ve vücut direncinin yeterli olmadığı durumlarda soğuk havaların insan direncini daha da düşürerek çok basit etkenlerin bile insanın hasta olmasına sebep olduğunu ifade eden Çetinkara, “Soğuk havaların gelmesiyle birlikte kronik akciğer ve kalp hastalıkları, romatizmal hastalıklarda artış görülüyor
Önleyici basit tedbirlerin alınmasıyla kış hastalıklarından korunabileceğini belirten Çetinkara, insanların hastalanmadan önce belirli aralıklarla sağlık kontrollerini yaptırması gerektiğini açıkladı. Kalp ve akciğer hastaları ile çocuk ve yaşlıların çok soğuk havalarda mümkün olduğu kadar dışarı çıkmaması gerektiğini uyarısında bulunan Çetinkara, yeterli ve dengeli beslenmeye de özen gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Bir önceki yazımız olan Çocuklukta yaşanan taciz beyni değiştiriyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.