Soğuk suyu yudum yudum için

Soğuk suyu yudum yudum için
Günhan Erdem, “Özellikle vücut ısısı yükseldiğinde soğuk suyun hızlı içilmesi, vücutta terleme fonksiyonunu artıracağından çok fazla tuz ve mineral kaybetmeye sebep olur.
Prof.
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Soğuk suyun olumsuz etkilerinden korunmak için yudum yudum içmeliyiz.” dedi
Dr. Erdem, aşırı sıcaklar sebebiyle vücudun sürekli su, mineral ve tuz kaybettiğini belirterek, “Soğuk su içmenin iki türlü olumsuz etkisi var. Bunlardan birincisi doğrudan doğruya üst solunum yollarında hassasiyeti olan kişilerde hastalıklara sebep olabilir. İkincisi ise hızlı içilen soğuk suyun buharlaşmaya yani vücutta terleme fonksiyonuna doğrudan etki ettiği için çok fazla tuz ve mineral kaybetmeye sebep olur. Soğuk suyun olumsuz etkilerinden korunmak için yudum yudum yaklaşık 1 dakika içinde içmeliyiz.” diye konuştu.
Prof. Dr. Günhan Erdem, özellikle aşırı sıcakların yaşandığı bugünlerde doğrudan su içmeye özen gösterilmesini isteyerek, çay, kahve ve diğer içeceklerin suya denk olmadığını söyledi.

Suyun vücut için tabii bir çözücü olduğunu anlatan Prof. Dr. Erdem, şöyle konuştu:
“Suyun insan vücudunda 2 temel görevi var. Birincisi vücuttaki hücrelerin metabolizma faaliyetleri için ihtiyaç duydukları su moleküllerini temin etmek, diğeri ise vücuttaki atık maddelerin atılmasını sağlamak. Suyun insan vücudunda bu görevleri yerine getirmesi ve metabolizmanın faaliyetlerinin sürdürülebilmesi için suyu çözücü şeklinde almamız gerekiyor. Çay, kahve, meyve suyu gibi içecekler ise çözelti şeklindedir. Yani vücuttaki maddeleri çözme görevini yapacak su molekülleri tutulmuştur. O nedenle bir bardak su ile bir bardak meyve suyu arasında inanılmaz derecede serbest su farkı vardır.” Prof. Dr. Erdem, sabah kalkınca, akşam yatmadan önce ve yemeklerden sonra mutlaka bir bardak su içilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.
Bir önceki Yazın sağlıklı beslenme ve kilo kontrolü için ipuçları başlıklı konumuzda kilo kontrolü, sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: soguk su icmekten cocuklarda orta kulak iltihabi oluurmu

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.