Solaryum Yararlı Mı Zararlı Mı ?

Solaryum Yararlı Mı Zararlı Mı ?
Solaryumlar Yararli mi Zararli mi? Solaryum, son zamanlarda oldukça fazla ilgi gören, sağlık ve estetik ile yakından ilgili bir konudur. Bunun yanısıra, bugün dünyada solaryumun faydası ve zararı konusunda tartışmalar hala sürmektedir.Ozetle basligimizi da olusturan soruya cevap olarak SOLARYUM hem zararli hem de yararli diyebiliriz….

Yararlari

·Derinin alt tabakasına nüfuz ederek sedef hastalığına iyi gelir. Ciltteki akne ve sivilce izlerinin tedavisinde kullanılır. Ancak hemen her konuda olduğu gibi, solaryumu kullanırken de dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Bronz bir tenin kişiyi ne kadar canlı, dinamik ve güzel gösterdiği bir gerçektir

·Solaryum ışınları metabolizmayı güçlendirerek solunumu düzenler ve soğuk algınlığına yakalanma riskini üçte bir oranında azaltır.

·Virüslü hastalıklara karşı vücut direncini arttırır

·Kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan kramplara karşı etkilidir.

·Güneş banyolarında UV-B ışınları cildin su toplamasına ve soyulmasına neden olurken, solaryumda kullanılan optimize edilmiş ışınlar sayesinde böyle bir durum söz konusu değildir.

·Solaryum endorfin (mutluluk hormonu) salgılanmasını sağlar, cinsel gücü artırır.

·Bronz ten kişinin öz güvenini artırır ve kendini iyi hissetmesini sağlar.

·UV-B ışınları D-vitamini üretimini sağlayarak osteoporoza (kemik erimesi) karşı koruma sağlar.

·Depresyonlara karşı etkilidir.

·Kalp ve dolaşım sistemini güçlendirir.

Zararlari

·Gözde katarak oluşumuna sebep olabilir.

·Yanıklar

·Deri kanseri gelişimi (solaryumda kullanilan UV-A isinlarinin deri kanseri riskini artirdigini ortaya koymustur)

·Erken deri yaşlanması.

·Solaryum esnasında aynı zamanda Uv A ışını yayılımı olduğundan dolayı bu ışın deride ,kanser haricinde birtakım zararlara da yol açar.

·Vücut savunma sistemine zarar verebilmektedir.

·Ayrıca bazı losyon, nemlendirici ve tedavi kremleri ile reaksiyona girerek vücuda zararlı olabilirler.

Solaryumun,Deri Kanseri riskini artirdigi gercegini gozardi edip yine de Solaryuma giriyorsaniz asagidaki uyarilara dikkat etmenizde fayda var..

Sağlıklı bronzluk için dikkat edilecek konular:

·Solaryum seanslarına başlamadan önce mutlaka cilt testi yaptırın. Böylelikle teninizin rengine ve cildinizin hassasiyetine göre solaryuma gireceğiniz uygun süre ve seansları belirleyebilirsiniz.

·Doğal bir bronzluğa ulaşmak için toplam 6 – 7 seans yeterli olmaktadır. Ancak çabuk bronzlaşmak için seanslar sık sık tekrar edilmemelidir. Bir hafta içinde 3 kereden fazla veya aynı gün içerisinde 2 kez solaryuma girmek tehlikelidir.

·Solaryumda kalacağınız süre ilk seans için 8 – 10 dakika arasında olmalı daha sonraki seanslarda ise 5 er dakika arttırılarak maksimum 20 dakikaya çıkarılmalıdır.

·Solaryuma girmeden önce cildin bütün kozmetik ürünlerden tamamen arındırılmış olması gerekir. Ayrıca solaryum için üretilen özel ürünler olmadıkça, solaryum cihazında hiçbir güneş ürünü kullanılmamalıdır.

·Seans esnasında gözler kapalı tutulmalı ve koruyucu gözlük takılmalıdır. Ayrıca lens kullanan kişilerin, solaryuma girmeden önce lenslerini çıkarmaları gerekmektedir.

·Prospektüslerinde “UV ışınlarına karşı duyarlılık yaratabilir” uyarısı olan ilaçlardan kullananlar solaryuma girmemelidirler

·Alkol alındıktan sonra solaryuma girilmemelidir.

·Epilasyon, ağda, cilt bakımı sonrasında solaryuma girilmemelidir.

·Kalıcı makyaj ve lazer uygulamalarından sonra solaryuma girilmemelidir.

·16 yaşından küçükler solaryuma girmemelidir.

·Şüpheli durumlarda doktora danışılmalıdır.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.