Sorunlar gelmeden önleminizi alın

Sorunlar gelmeden önleminizi alın
Bu durum sosyal, ekonomik, biyolojik ve psikolojik boyutları olan psikiyatri içinde; ‘Koruyucu Psikiyatri Danışmanlık Hizmeti’ veya ‘Koruyucu Ruh Sağlığı Hizmeti’ olarak öne çıkmaktadır.
Sorunlar veya sorun olma eğilimindeki durumlar henüz bir hastalığa veya psikiyatrik krize dönüşmeden ele alınmalıdır.
Örneğin; ufak tefek sorunların ilişkilerini zedelemeye başladığını fark eden bir çiftin, durumları geçimsizlik veya çatışma boyutlarına varmadan profesyonel bir danışmanlık hizmeti almaları daha doğrudur. Günümüzde özellikle gelişmiş ülkelerde koruyucu hekimlik, tedavi edici hekimlikten daha öncelikli konuma geçmektedir. Bu hizmeti evlenmeden önce almaları ise en doğrusudur
Uyumlu bir çift adayı olup olmadıklarını veya uyumlu bir çift olmak için ne yapmaları gerektiği konusundaki bilimsel bilgileri paylaşarak, birbirlerine uygun olup olmadıklarını anlayabilirler. Zira iyi iki insan da birbirleriyle anlaşamayabilir.
Önlemeye yönelik tedavi
Modern yaşantı biçiminin bireyleri maruz bıraktığı koşturmaca ve strese insan faktöründeki olumsuzluklar (eğitimsizlik, görgü-bilgi eksikliği vs. ) ve altyapı hizmetlerinin ciddi eksiklikleriyle ülkemiz koşulları eklendiğinde ‘önleyici-koruyucu hizmet’ daha da önem kazanır. Her şeyin ekonomiye endekslendiği ABD’de yapılan araştırmalarda sorunlar açıkça ortaya çıkmadan önce ‘önlemeye yönelik’ ‘koruyucu psikiyatrik hizmet’ İn maliyetinin hastalık ve sorunlar ortaya çıktıktan sonraki ‘tedavi edici psikiyatrik hizmet’ ten çok daha az olduğu, ikinci seçeneğin gerek bireye ve aileye, gerekse ülke ekonomisine çok daha fazla yük oluşturduğu saptanmıştır.

Bu nedenle gerek bireyler ve gerekse özel kamu kurumları koruyucu ruh sağlığı hizmeti almaya özendirilmektedir. Bir şirketin genel müdürü de işçisi de kendilerini çok iyi hissettiklerinde daha verimli, daha uyumlu olmakta, üretim ve paylaşım artmakta, bireyler daha kolay terfi etmekte, daha çok kazanmaktadırlar. Bireyin ruhsal enerjisini en uygun kullanımı ancak böyle mümkün olmaktadır. İnsanlığın tüm zamanlarda oluşturduğu her şey birbirlerine eklediğimiz ruhsal enerjilerimizden başka bir şey değildir.

Bir önceki yazımız olan Çocuklukta yaşanan taciz beyni değiştiriyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.