Spinal Kord Stimülasyonu (omurilik Pili)

Spinal Kord Stimülasyonu (omurilik Pili)
Böylece, ağrıyı oluşturan sinirlere sürekli olarak giden elektrik uyarısı ile ağrının iletilmesi engellenmektedir.

Öncelikle hastanın omurga kanalına, lokal anestezi altında özel bir elektrot teli yerleştirilmektedir. Spinal kord stimülasyonu, hastanın omuriliğine düşük voltajlı elektrik akımı verilerek sinir iletiminin engellenmesi ve ağrının kesilmesi işlemidir. Pilden omuriliğe giden elektrik akımının şiddeti de, hastanın kontrol ettiği bir uzaktan kumanda cihazı ile ayarlanabilmektedir. Küçük bir cerrahi müdahale ile hastanın cilt altına yerleştirilen bir pil de bu elektrotun diğer ucuna bağlanmaktadır

Bu yöntem sinir sistemi kaynaklı çeşitli ağrıların tedavisinde kullanılmaktadır. Bu ağrılar içinde de en iyi sonuçlar, geçirilmiş bel ve boyun fıtığı ameliyatları sonrası düzelmeyen şiddetli ağrıların tedavisinde alınmaktadır.

Hastaların bir kısmında, bel ya da boyun fıtığı ameliyatlarından sonra omurga kanalında çeşitli yapışıklıklara bağlı olarak çok şiddetli bel ve bacak ağrıları gelişebilir. İlaç, fizik tedavi ve diğer girişimsel ağrı tedavi yöntemlerine yanıt vermeyen bu ağrılarda, hastanın omurga kanalına pil yerleştirme işlemi olan “Spinal Kord Stimülasyonu” yöntemi ile kliniğimizde son derece başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Doç. Dr. Arif YEGIN

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi

Algoloji Bilim Dalı

Antalya

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.