Spor 50′li yaşlarda da etkili

Spor 50′li yaşlarda da etkili
Erkekler, yüksek faaliyette bulunanlar, orta seviyedekiler ve hiç spor yapmayanlar olarak kategorilendirildi.
Uppsala Üniversitesi bilim adamları, 2200 erkeği 50 yaşından itibaren izledikleri araştırmada, 50 ila 60 yaşında fiziksel faaliyetlerini artıranların, orta yaştan itibaren düzenli spor yapanlar kadar uzun yaşadığını saptadı.
Araştırmalarına 1970′lerin başında, 50 yaşındaki erkeklerle başlayan bilim adamları, her erkeğin fiziksel faaliyet seviyelerini belirledi.
İsveçli bilim adamlarınca yapılan araştırmalar, 50 yaşında bile olunsa fiziksel faaliyetlerin artırılmasının ömrün uzamasında sigarayı bırakmak kadar etkili olduğunu doğruladı. Yüksek seviyedekilerde haftada en az 3 saat spor yapan ya da bahçe işiyle uğraşanlar, orta seviyedekinde de birkaç saat yürüyüş yapanlar ya da bisiklete binenler yer aldı.

Erkekler 60 yaşına geldiğinde, 50 yaşında yüksek seviyede spora başlayanların hiç spor yapmayanlara oranla 2,3 yıl, orta seviyede faaliyette bulunanlara göre de 1,1 yıl uzun yaşadığı tespit edildi
Sonuçlarda, kişinin kilosu, alkol kullanımı ve sigara içmesi unsurları da göz önünde bulunduruldu.
Bir önceki Mükemmeliyetçilik sağlık sorunlarını tetikliyor başlıklı konumuzda depresyon, sağlık sorunları ve yeme bozuklukları hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: 50 yaş yapılan faaliyetler

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.