SPOR SALONLARINDAKİ AYNALAR

SPOR SALONLARINDAKİ AYNALAR

Bilim adamları, spor salonlarında çoğunlukla aynaların bulunduğunu belirterek, bu araştırma sonucunda salon sahiplerinin iç mekanları tekrar dizayn edebileceğini kaydettiler. Spor salonlarındaki aynaların, kadınların motivasyonunu olumsuz etkilediği belirtildi.

Health Psychology dergisinde yayımlanan makaleye göre, Kanada daki McMaster Üniversitesi nde görevli Kathleen Martin Ginis başkanlığındaki ekip, 58 kadının katıldığı bir araştırma yaptı.

Kadınlara vücutlarından memnun olup olmadığını ve egzersiz öncesinde ve sonrasında ruh hallerini soran bilim adamları, aynalı odada kalan kadınların, diğer kadınlara göre spordan sonra gevşememiş ve kendilerini kötü hissettiğini belirledi. Kendini kötü hisseden kadınlar arasında, vücudundan çok memnun olanların da bulunması dikkat çekti. Kadınları iki gruba ayıran bilim adamları, birinci grubu aynalı bir odada, ikinci grubu aynasız bir odada 20 şer dakika kondisyon bisikletine bindirdi

Martin Ginis, kendini spor salonundan çıktıktan sonra, girdiğinden daha kötü hisseden kadınların bu salonlara sık sık gitmeyeceğini söyledi.

Bilim adamları, aynanın neden olumsuz etki yaptığının ise henüz bilinmediğini ifade ettiler.

Kaynak: habersaglik.com

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.