Spor yaparken sakatlanmamak için neler yapmalıyız?

Spor yaparken sakatlanmamak için neler yapmalıyız?

Sağlıklı yaşam ve sağlıklı ve dinç bir bedene sahip olmak için yapılan spor, birtakım hastalıklara karşı önlem almanızı sağlamakta olduğundan hayatınız için önemli bir yere sahip olmaktadır.

Acıbadem Maslak Hastanesi Ortopedi ve Travmataloji Uzmanı Dr. Amatörce yapılan spor sizi sağlıklı değil sağlıksız bireyler yapar. Lakin spor esnasında yapılan bir anlık hatalar ve yanlış hareketler sakatlanmanıza da sebep olabileceği gibi spor yaparken sakatlanmamanız için ne yapmanız gerektiğine değinmek istedik. Her yaş grubu için önemli olan bu öneriler sporda sakatlanmamak için dikkate alınmalıdır
Metin Uzun, amatörce yapılan sporun husule getirdiği sakatlanmaları ve bu sakatlanmalara karşı alınacak önlemleri şöyle açıkladı:
Isınmadan yapılan spor hareketleri: Isınmadan spor yapmak sakatlanmanın en temel nedenidir. Spora başlamadan önce en az 20 dakika ısınmak ve kasları germek gerekir.
Vücuda aşırı yüklenme: Spor vücuda aşırı yüklenerek yapılmaz. Vücudunuzu çok fazla zorlayan hareketler yapmanız kırık ve çatlaklara sebep olabilir.

Aşil tendonu yaralanmaları: Halı saha maçları ve tenis oynarken husule gelen aşil tendonu , topuk kemiğinin üzerindeki tendonun kopması demektir. Ayakkabının içine topuğu yükseltecek ve topuğa baskı uygulanmasına engel olacak bir destek konularak bu sorun önlenebilir.
Ters dönüşler: Ayak sabitten vücudun döndürülmesi sakatlığa yol açar. Bu yanlışa düşmeyin.
Yanlış ayakkabılar: Spor esnasında uygun ayakkabı giyilmesi son derece önemlidir. Spor yapmak için özel olarak tasarlanmış spor ayakkabılarını tercih eden. Ayakkabının ayağınızı rahatsız etmemesine de çok dikkat edin.
Sporda çok vakit harcamak: Uzun saatler boyuca spor yapılmamalıdır. Haftada 2-3 kez günde bir saati geçmeyecek şekilde spor yapılmalıdır. Bakılanlar: spor yaparken neler yapmalıyız, sporda sakatlanmamak için, sakatlanmamak için ne yapılır, sakatlanmamak için yapılması gerekenler, spor sakatlanmalarına karşı ilk yardım nasıl olmalıdır

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.