Stresin yol açtığı hastalıklar nelerdir?

Stresin yol açtığı hastalıklar nelerdir?
Uzmanlar bu konuda öneriyor,”Stresi yenin!”… Stres çoğu hastalığın altında yatan en önemli sebep olduğu için uzmanlara göre stresle baş etmek ve stresli yaşamdan uzak durmak gerekiyor. Okul, aile ve iş hayatında yaygın olan stres aslında tam bir baş belasıdır. Stresin sağlığa olan en büyük zararı ise, bağışıklık sistemini harap etmesi ve bünyenin hastalıklara yatkın bir hale gelmesidir.

Stres hem sağlık sorunlarının görülmesine, hem de daha önceden var olan bir rahatsızlığı olumsuz oluyor etkileyerek ilerlemesine neden oluyor.
Strese yol açan mütenevvi sebepler bulunmakta ve bu sebeplerin hemen hemen her biri de sağlık problemleri yaşamamıza neden olarak yaşam kalitemizi düşürmektedir

Stres kan dolaşımını bozmakta ve kılcal damarların genişlemesine yol açarak bilhassa kadınların korkulu rüyası olan varisleri ortaya çıkarmaktadır. Bireylerin uzun süre stres altında yaşaması yaşlanma sürecini de hızlandırmaktadır. Çünkü stresin varlığı söz konusu olduğunda serbest radikaller daha fazla üretilmekte ve hücreler zarar görmektedir.

Stres altında olan bir insanda saç dökülmelerine rastlamak mümkündür. Saç dökülmesinin yanı sıra stresten saçlar beyazlamakta, saçların ve tırnakların uzaması yavaşlamaktadır. Stres ter bezlerinin de daha fazla çalışmasına yol açıyor. Ayrıca stres ruhsal hastalıklarının sebebidir.

Bir önceki yazımız olan Fobilerden nasıl kurtulunur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: stresin yol açtığı hastalıklar, sinir ve stresin yol açtığı hastalıklar, stresin zararları nelerdir, stresin insan sağlığına açtığı hastaliklar, stresin zararlari nelerdir?

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.