Su her derde deva; ağrılarınızdan yüzerek kurtulun

Su her derde deva; ağrılarınızdan yüzerek kurtulun

Yaşam kaynağı su, yüzyıllardır hastalıkların tedavisi için kullanılıyor. Hidroterapiden buğu tedavisine, oturma banyolarından fizik tedavi uygulamalarına kadar pek çok alanda faydalanılan suyun her hali şifa kaynağı. Suya dokunmak, sinir uçlarını uyardığı için migrenden kas tutulmalarına kadar pek çok rahatsızlıkta etkili.
Yüzmek tüm kaslar çalıştırıyor
Saatte ortalama 500 kalori yaktıran yüzme, omuz, boyun ve bel ağrılarına da çözüm sunuyor. Su sesinin bile psikoloji üzerindeki rahatlatıcı etkisi biliniyor
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanındaki çalışmalarını, spor hekimliği yaklaşımı ile şekillendiren Uzman Dr. Cavit Meclisi, konu hakkında bilgiler verdi.
Yüzme vücudun hangi bölgelerini çalıştırır, faydaları nelerdir?
Kasların tümünü çalıştırır ve kalp-akciğer fitnesini artırır. Yerçekimini kaldıran bir spor olduğu için eklemlere yük binmez. Bu nedenle eklem sorunu olanlar da dahil olmak herkesin yapabileceği kondisyon sporudur. Eklem ve kas ağrılarına çok iyi geldiği ve uzun süreli rahatlama sağladığı saptanmıştır.

Dikkatli olunmazsa omuz sakatlanabilir
Yüzen birinin başka sporlar yapmasına da gerek var mıdır?

Her sporun etkileri kendine özgüdür. Bu nedenle yapılan sporlar ve kişinin katıldığı aktiviteler çeşitli olmalıdır. Böylece eklemler, kaslar ve sinir sisteminin tüm parçaları çalıştırılır. Yüzme, kalça, diz ve omurgayı, tüm hareket alanı boyunca hareket ettiren bir spor değildir. Bu eklemlerle sorunu olanların, amaca yönelik egzersizler yapması daha etkili olacaktır.
Yüzerken meydana gelebilecek fiziksel rahatsızlıklar nelerdir?
Yüzmede, en çok hareket eden eklem omuzdur ve vücudun en hareketli bölümü olduğu için sakatlanmaya yatkındır. Ayrıca balıklama atlarken başın dibe çarpması sonucu kafa travması ya da omurilik hasarı olabilir. Çok dikkat etmek gerekir.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.