Su İç Güzel Görün

Su İç Güzel Görün
Yemek yemeden haftalarca hayatta kalabiliyorken susuz sadece birkaç gün yaşayabiliyoruz. Kasları güçlendirir, yorgunluğu önler

Birçok insan sadece susadığında su içmek gerektiğini düşünüyor. Bu durumda günde an az sekiz bardak su (kola, kahve veya çay değil!) içilmesi gerektiğini artık hepimiz öğrendik. Oysa susayana kadar geçen o geniş zaman diliminde vücudumuz su kaybediyor. Peki ama nedir suyu bizim için bu kadar gerekli kılan?

1
Özellikle de spor yapanlar daha çok terledikleri için daha çok su kaybediyorlar. Ve bu kayıp insanın kendisini daha yorgun hissetmesini sağlıyor. Dolayısıyla yapılan egzersizlerde amaca ulaşmak zorlaşıyor. Kaslar güçleneceğine daha da zayıflıyor. İşte bu yüzden spordan önce, spor sırasında ve sonrasında mutlaka su içmek gerekiyor.

2. Başlı başına bir sağlık kaynağı

Suyu ne kadar çok içmemiz gerektiğini anlamanın en iyi yolu içinde bulunan sağlığımız için gerekli maddelerin varlığından haberdar olmak herhalde. Bu maddelerin vücudumuza giren birçok zararlı maddeleri atmamızda büyük yararı oluyor. Uzmanlar istediğin kadar su içmekte serbest olduğunu söylüyorlar. Tek dezavantajın biraz fazla tuvalete gitme ihtiyacı olacak o kadar. Ayrıca çok su içenlerin ciltlerine dikkat edersen farkı hemen anlayacaksın. Çünkü onların cildi çok daha parlak ve sağlıklı görünür. Böylece suyun sağlığımız kadar görünüşümüzde de fark yarattığı bir gerçek.

3. Gerektiğinden fazla yemeyi önler

Herhalde dış görünüşüne özen gösterenler için en iyi neden bu olsa gerek. Evet, daha fazla su içerek çabuk acıkmaktan ve sürekli atıştırma halinden kurtulabilirsin. Çünkü tüm aldığın besinler de (sebze, meyve, et gibi) zaten su içeriyor ve senin doymanı sağlıyor. Yani acıktığını hissettiğinde aslında vücudunun suya ihtiyacı olabiliyor. İşte bu ihtiyacı en aza indirme ve gerçekten gerektiği zamanlarda yemek yemeyi de bol su içmek sana sağlıyor. Tabii ki sadece su iç ve yaşa, demiyoruz. Sadece her gün alman gereken vitamin ve proteinleri unutmadan hayatında suya da mutlaka yer aç, o kadar. Hem sağlıklı ol hem de güzel daha iyi görün.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.