Su İçin Ağzınız Kokmasın!

Su İçin Ağzınız Kokmasın!
Her bireyde mutlaka az veya çok miktarda bulunur. Nüfusun önemli bir kısmının bir döneminde kronik halitosis geçirdiği tahmin edilmektedir.Ağız kokusunun birçok sebebi bulunmaktadır.

Ağız kokusu:

Sadece sabahları uyanıldığında duyulan koku normaldir. Tedavi edilmez.

Çok rahatsız edici bir sorun olan çoğu kişinin baş belasıdır. Sosyal hayatı olumsuz yönde etkileyen bir can sıkıcı duruma bol su içerek dur demeniz mümkün olabilir.Diş Hekimi Yeşim Tünal Güzel konu ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Halitosis (Ağız Kokusu) Nedir?

Halitosis, basitçe, her insanın zaman zaman yaşadığı bir problem olan ağız kokusu demektir
Tedavi edilse bile tekrar ortaya çıkacaktır

Tip 1 Ağız kokusu:

Dil yüzeyi girintili ve çıkıntılıdır. Kriptaların derin çukurlarına yerleşen bakteriler, salyadan ve besinlerden gelen proteinleri parçalar. Ağız kokusunun sebebi bu uçucu bileşenlerdir.

Tip 2 Ağız kokusu:

Bu grup ağız kokusu da büyük ölçüde dil sırtından gelir fakat bakteri kaynağı ağızın içinde değildir, sinüsler, bademcikler, boğaz veya komşu dokulardır. Bilhassa çocuklarda Tip 1 ile birlikte görülür.

Tip 3 Ağız kokusu:

Sindirim enzim veya organları besinleri gereği şekilde sindiremediği zaman besinler bakterilerin çürütmesine terk edilmiş demektir. Sindirim kanalında açığa çıkan gazlar bireyin isteği ve bilgisi dışında ağıza yükselir.

Bu tip ağız kokusunda mide ile yemek borusu arasındaki gastroözefajial kapak gevşemişse daha fazla çirkin kokulu gaz ağıza dolacaktır.Bilhassa ilerleyen yaş ile orantılı olarak bu tip ağız kokularının görülmesi artar.

Tip 4 Ağız kokusu:

Akciğerden gelir. Ağız kokusu değildir. NEFES KOKUSU’dur. İki şekilde meydana gelir. Birincisi: akciğerde veya alt solunum yolunda bir infeksiyon bulunuyor ise buradan açığa çıkan çirkin kokulu gazlar doğrudan ekspirasyon havasına karışır.

İkinci yolu ise kimyası değişen kan gazlarının ekspirasyon havasında aromatik bileşiklere dönüşmesidir. Bunun en canlı örneği şeker veya gut hastalarında, diyaliz hastalarında, narkozdan çıktıktan hemen sonra, gebelikte görülen ağız kokusudur.

Bu tip nefes kokusu hastaları ağız kokusu tedavisine asla cevap vermez, ağız içinde ne yapılırsa yapılsın hiç bir iyileşme göstermez. Çünkü koku kaynağı ağızdadır, yani sebebi ağızdadır.

Ağız Kokusunu Nasıl Önleyebilirim?

Ağız kokusuna neden olan gıdalardan kaçınmaya ek olarak, aşağıdaki yöntemlerle ağız kokusu ihtimalini azaltabilirsiniz:

• Plakları ve yiyecek artıklarını temizlemek için dişlerinizi günde en az iki defa fırçalayın ve her gün diş ipi kullanın. Dilinizi fırçalamak da ağız kokusunu azaltmaya yardımcı olur.Ağız çalkalama sularından da faydalanın.

• Her gece protezleri çıkarın ve temizleyin, sabah tekrar takın.

• Diş muayenesi ve profesyonel temizlik için diş hekiminizi düzenli olarak altı ayda bir mutlaka ziyaret edin.

• Karanfil Çiğneyin.

• Yoğurt yiyin.prebiyotikten zengin her türlü yiyecek ve içecek(kefir) ama özellikte yoğurt düzenli yendiği zaman ağız kokusunu azaltmada önemli bir besindir.

• Sık ve bol su için..Sık ve bol su içmek sadece böbreklere değil,ağız kokusunu da azaltmada faydalıdır.Tükrü akışını arttırır ,ağız kolay temizlenir.

• Şekersiz sakız çiğneyin.Dişleri fırçalamanın yerini tutmasa da fırçalama imkanımızın olmadığı yerde çok yararlıdır.

• Aç kalmayın.Sık sık azar öğünlerle beslenin.Özellikle ılık bitkisel çaylar (karanfil,tarçın ,ıhlamur)içmek ağız kokusuyla savaşmada birebir.

• Beslenmenize tarçın ekleyin.

• Herşeye rağmen koku geçmiyorsa,bir kbb doktoruna ve hatta gastroenteroloğa başvurun.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.