Susam yağının cilde faydaları

Susam yağının cilde faydaları
Başta sedef ve egzama gibi toplumumuzda sıkça rastlanan deri hastalıklarını önleme ve cildinin kuru olmasından dolayı yakınanların bu derdini ortadan kaldırma da, susam yağının cilde yararları arasındadır. Koruyucu özelliği ile cilde son derece faydalı bitkisel yağlar arasında bulunan susam yağı, kronik cilt hastalıklarının üstesinden gelmede birebirdir.

Susam yağı diğer bitkisel yağlara göre cilde daha çabuk nüfuz etmekte olduğu için gözeneklere hemen işler ve kısa sürede etkisini gösterir.
Yemeklik yağ olarak ta kullanılan susam yağı, cilt hastalıklarının semptomlarını hafifletmede ve hastalıkların görülme riskini minimuma indirmede diğer bitkisel yağlara nispeten daha etkili olduğu söylenmektedir.

 

Susam yağının cilde faydaları

 
Bilhassa Asya ülkeleri susam yağını sıkça tükettiği için, bu ülkede yaşayan insanların cilt sorunlarını sıkça yaşamadığı ve ciltlerinin nem değerlerinin orantılı bir şekilde olmasından dolayı da yumuşacık bir cilde sahip oldukları gözlenmiştir. Susam yağı cildin nem değerini çok iyi korumaktadır
Bu nedenle susam yağı diğer yağlara göre daha çok tercih edilmekte ve cilt uzmanları tarafından da önerilmektedir.
Susam yağının içinde antioksidan özellikli sesamol,  ciltte yaşlanmanın etkilerini arttıran serbest radikallerle savaşır ve yaşlanmayı mümkün oldukça geciktirir.

Bir önceki yazımız olan Yumurta akının cilde faydaları nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: susam yağının faydaları, gebelikte susam yagi zararlari, susam yağı egzama, susam yağı nelere iyi gelir, susam yagı saca ıyı gelırmı

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.