Süt kolon kanserine iyi geliyor

Süt kolon kanserine iyi geliyor

Araştırma sonuçları dün Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından da yayımlandı. Yapılan analizlerde günde en az bir bardak süt içen kişilerin haftada iki bardaktan da az süt içen kişilere göre kolon kanserine yakalanma risklerinin yüzde 15 oranında azaldığı saptandı.
Araştırmalar günde bir bardak sütün erkeklerde sıkça rastlanan kolon kanserini önlediğini ortaya koydu. New Scientist dergisinde yer alan habere göre Harvard Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu ile Boston Kadın Hastalıkları Hastanesi’nin işbirliği ile ABD ve Avrupa’da toplam 534 bin kişi üzerinde yapılan 10 farklı araştırmada sütteki yüksek orandaki kalsiyumun başta kolon kanseri olmak üzere sindirim sisteminde görülen birçok kanser türünü önlediği ortaya çıkarıldı. Uzmanlar kalsiyumun hücrelerin aşırı çoğalmasını önlediğini ve bu çoğalmadan dolayı kanserin oluşumunu önlediğini belirtiyorlar.

Ayrıca yiyecek ve içeceklerden yüksek oranda kalsiyum alan kişilerde ‘kolorektral’ kansere yakalanma riskinin yüzde 22 oranında düştüğünü tespit eden araştırmacılar yetişkinlerin günde 3 bardak süte eşdeğer olan 900 miligram kalsiyum alması gerektiğine dikkat çekiyorlar
Özellikle yetişkin erkeklerde sıkça görülen ve dünyada en tehlikeli 4. kanser türü olarak bilinen kolon kanseri sadece ABD’de yılda yaklaşık 41 bin kişinin hayatını kaybetmesine yol açıyor.
Bir önceki Testis kanserini görmezden gelmeyin başlıklı konumuzda Kanser ve testis kanseri hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: bal kolon kanserine iyi gelirmi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.