Sütlü çayın kalbe yararı yok

Sütlü çayın kalbe yararı yok

Kardiyolog Verena Stangl da bu sonuçların, çaya süt ekleme alışkanlığının olduğu İngiltere’de, çayın kalp hastalıkları üzerindeki olumlu etkilerinin neden az olduğunu gösterebileceğini belirtti.
Sağlıklı 16 kadına sıcak su, süt eklenmiş çay, sütsüz çay içirildi ve damara etkileri ultrasonla gözlendi.
Araştırmacıların bir grup denek üzerinde yaptıkları araştırma, siyah çayın belirgin olarak damarların genişlemesini sağladığını ancak bu etkinin çaya süt eklendiğinde azaldığını gösterdi.
Doktorlardan Mario Lorenz, suya oranla çayın kan akışını artırarak damarların rahatlama veya genişleme kapasitesini önemli oranda artırdığını ancak süt eklenmiş çayın bu biyolojik etkiyi engellediğini söyledi.

Araştırmaya göre bunun nedeni sütteki kazein proteininin çayla karışması durumunda çayda bulunan kateçin maddesinin yoğunluğunun azalması.
Alman araştırmacıların yaptığı bir araştırma, süt eklenerek içilen çayın kalbe olan yararlı etkisinin önemli oranlarda düştüğünü ortaya çıkardı

Bir önceki Beslenme düzensizlikleri reflüyü tetikliyor başlıklı konumuzda beslenme alışkanlıkları, gazlı içecekler ve mide asidi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: kateçin

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.