Sütü içmenin faydaları ve zararları nelerdir

Sütü içmenin faydaları ve zararları nelerdir
Günde 2 bardak süt içelim vede sağlıklı büyüyelim…

Süt aynı zamanda, enerji, protein ve çeşitli vitaminleri de sağlar ve yemek arası içecek olarak dişleri de korur. Sizlere bu yazımızda süt ile ilgili bilmek isteyeceğiniz önemli hususlar sunuyoruz. Bunun yanı sıra sütün fazla tüketilmeside insan vücudu için zararlı olabiliyor. Sütün bileşenlerinde bulunan beş ana besin maddesi dengeli beslenmemiz için bize kaynak sağlıyor.  Kalsiyum vitamin ve protein deposu olan süt özellikle çocuklarımızın büyümesine ve kemiklerinin dahada güçlenmesinde çok fazla katkısı oluyor, günde  2 bardak süt  tüketilmesi gerekiyor.
Süt günümüzde yer edinmiş sağlıklı bir  içecektir.Vücudun ihtiyacı olan B12, A ve C vitaminleri süt içerek önemli ölçüde karşılanabilmektedir.Sütteki vitaminler hastalıklara karşı direnci arttırır.Sütteki vitaminler büyümeye yardım eder.Kimi insanın çok sevdiği, kiminin ise nefret ettiği ama vücudumuza yararları olan bir gıda süt

Yaşlılık Döneminde Süt Tüketimi
Süt ve süt ürünlerinin uyumluluğu, çeşitliliği ve besleyici olması, bu ürünleri yaşlılar için de değerli kılmaktadır.
Yaşlı kimselerin besin ihtiyaçları genellikle daha genç yetişkinlerin ihtiyaçları ile benzerdir ve vitamin D dışında 65 yaşın üzerindeki kişiler için spesifik bir tavsiye yoktur. Enerji alımı azaldığında, diğer besinlerin alımı da düşecektir ve yetersiz beslenme riski artacaktır. Çeşitli besinleri baz alan dengeli bir diyet önemlidir.
Süt ve süt ürünleri gıdalara ilgisini kaybeden kişiler için özellikle önemlidir. Süt çeşitli gıdalarda çeşitli pişirme şekilleri ile kullanılabilir. Soslarda, puddinglerde, kahvaltılarda veya soğuk ve sıcak içeceklerde kullanılabilir. Süt ve peynir besleyiciliği arttırmak için diğer gıdalara eklenebilir (çorbalar, püreler gibi).

Yararları
* Kemik erimesini önler
* Mikrobik enfeksiyonlara karşı etkilidir
* İshali tedavi eder
* Mide rahatsızlıklarını giderir
* Sindirim sistemini düzene sokar
* Ülseri önler
* Beyine enerji verir
* Diş çürüklerini önler
* Kronik bronşiti önler
* Tansiyonu düşürür
* Yağsız süt, kolestrolü düşürür
* Kanserin önlenmesine yardımcı olur
Bileşimi
Süt Kompozisyonu Analizi, 100 gram için:
Bileşenler Birim İnek Keçi Koyun Bufalo
Su grm 87,8 88,9 83,0 81,1
Protein grm 3,2 3,1 5,4 4,5
Yağ grm 3,4 3,5 6,0 8,0
Karbonhidrat grm 4,8 4,4 5,1 4,9
Şeker (Laktaz) grm 4,8 4,4 5,1 4,9
Doymuş grm 2,4 2,3 3,8 4,2
Tek-doymamış grm 1,1 0,8 1,5 1,7
Çoklu-doymamış grm 0,1 0,1 0,3 0,2
Kolesterol mg 14 10 11 8
Kalsiyum iu 120 100 170 195

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı gıda tüketmek için başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: sütün faydaları ve zararları, soğuk sütün faydaları, sütün faydaları nelerdir, aç karnına süt içmek zararlı mı, soğuk süt içmenin faydaları

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.