Tansiyon hastaları nasıl beslenmeli?

Tansiyon hastaları nasıl beslenmeli?

Çoğumuz bilmeyiz ama beslenmenin bir takım sağlık problemleri üzerinde önleyici ve tedavi edici etkisi bulunmakta ve tansiyon hastaları da hekimlerinin önerdiği beslenme şekline dikkat ederek tansiyon sorunundan uzak bir yaşam sürebilirler. Uzman hekimlerin tansiyon hastaları için önermiş olduğu beslenme şekli, tansiyon hastaları tarafından bir alışkanlık haline getirilirse sadece basit birkaç değişiklik yaşamınızı daha güzel kılacaktır.

Düşük tansiyon hastalarının ilk dikkat etmesi gereken en önemli faktör kiloları. İşte tansiyon hastalarına beslenme önerileri. Peki tansiyon hastaları beslenmelerinde ne tür yiyeceklere yer verecek ve hangi gıdalardan uzak duracak bu konuda küçük bir araştırma yaptık
Eğer ki aşırı bir kiloya sahipseniz düşük tansiyon hastalığı için en etkili yol kilo vermektir. Bunun içinde beslenmenizde uygulamanız gereken küçük değişiklikler tansiyon ve tansiyon hastalığının sebep olacağı riskleri ortadan kaldırabilir. Örneğin işe, yiyeceklerinizin kalorisini hesaplayarak ve porsiyonları küçülterek başlayabilirsiniz.

Tansiyon hastalarının beslenme programlarında muhakkak sebzeler ve meyveler daha çok yer almalıdır. Ancak tüketeceğiniz sebze ve meyvelerin potasyum, magnezyum ve lif bakımından zengin olması gerekir. Bu besinler ise; elma, kayısı, muz, pancar yaprağı, brokoli, havuç karalahana, hurma, greyfurt, greyfurt suyu, üzüm, yeşil bezelye, lahana, mango, kavun, ananas, şeftali,patates, kuru üzüm, ıspanak, lima fasulyesi, kabak, çilek, mandalina, domates, ton balığı ve yağsız yoğurttur.
Tansiyon hastalarının beslenmelerinde en çok dikkat etmesi gerekenlerden bir tanesi sodyum( tuz) tüketimidir. Sodyum bakımından düşük beslenmek için ise yediğiniz her türlü besinin sodyum miktarını düşünerek hareket edin. Yiyeceklerinizi daha az tuz ile pişirin. Günlük aldığınız tuz miktarı 1 çay kaşığını geçmemelidir. Hazır yiyecek tüketirken ise, paketlerin üzerinde bulunan sodyum değerine bakarak tüketmelisiniz. Bu değer %5′i geçmemelidir.
Bir önceki Portakal suyunun sağlığa faydaları nelerdir? başlıklı konumuzda portakal suyu faydaları, portakal suyu içmek ve portakal suyu neye iyi gelir hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: tansiyon hastalari hangi meyveleri yer, beslenmenin tansiyon üzerindeki etkisi, düsük tansiyon nasil beslenmeli, dusuk tansiyon hastalarinin yemesi gereken besinler, tansiyonlu hasta nasıl beslenmeli

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.